AHİRETE İMAN NEDEN DÜNYAYA LAZIM??

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Bilindiği gibi yıllardır yayınlar yapıyoruz ve dön dolaş mesele aynı gibi, o da şu; hakikate ciddi yöneliş sağlanmalı. Peki ne kastediyoruz ciddi yöneliş derken? Merak, ilgi, alaka gibi şeyleri tabii. Peki üniversite okuyor bunca kişi, bunca kitap okuyor, dergiler var, sohbetler var, bunlar ne?! Elcevab; Reklam, hazır düzen, kariyer, arz taleb dengeleri, üstten yapılandırma işleri vs. “ile birlikte hakikat” demek bunlar dikkat edilirse.. İlle de nelerle birlikte olduğuna iyi dikkat edelim. Bunun hakikatliği kalır mı? Elbet istisnalar vardır, fakat genel olarak konuşuyoruz.

Ve biz diyoruz ki, ferdin hakikate yönelişi asıldır ve bu asıl edilmelidir. Çünkü hakikat işini başka bir şey kaldırmaz. Ahireti, cenneti, cehennemi içeren bir gerçekliği dünyada başka ne kaldırabilir? Harun (as)’ın altın buzağıyı yapmadığı gerçeği, başka kimi çok ciddi enterese etsin? Antiparantez, kimisi “gerçekten de ne önemi var ki bunun?” diyebilir fakat şunu farketmeli; hakikat bir bütündür, kimisi delilliğe yarar bunların, kimisi yol göstericiliğe yarar ve o bütüne yönelinir. Ve görülür ki zaten, dünya siyaseti de buna dönmeli, eğitim de buna dönmeli vs. Zaten ondan bocalıyor..

Mesele ise şu ki, hakikatçi olmayan kişilere bu anlatılamıyor. Çünkü o parayı güç olarak görüyor, kolay sloganları, imajcılığı sonuç alıcı olarak görüyor, normal algısı bunlara göre oluşmuş ve bunlar var piyasada. Niye başka bir şey düşünsün şimdi?!

Öte yandan, ahirete inanan, insanlara iyilik yapsın, namaz kılsın, oruç tutsun deniliyor, nedir bu hakikat söylemi?!

İşte sorun ve problemin neden bunca uzadığı da anlaşılıyor böylelikle. Asıl, bahaneler hep aynı. Onun için tekrar edelim, biz diyoruz ki; hakikatçilik, yoluna koyulmadan başka işler düzelmez. O da Kuran’ın iyice anlaşılması işi yoluna koyulmadan olmaz. Bununla bir ömür, bir kaç nesil geçmesini dahi çok görmemelidir. Tarihe ciddi şekilde bakılırsa bu anlaşılır. İşte ahirete iman onun için dünyaya bu kadar lazım vesselam.

Elbet biz işi hızlandırmak istiyoruz, ayrı.. Lakin körlükle, körükle vs hızlanacak değildir.. Hakikate yönelme olacak çok tabii şekilde.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız