ALTI GÜN HAKKINDA

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Kuran’da dünyanın altı günde yaratıldığı geçer. Bu mesele Yahudilerdeki “yedinci gün dinlendi” anlayışına da gidebilen enteresan bir anlatıdır. Kuran’da ise “O’na bir yorgunluk dokunmadı” vurgusu vardır. Yine önceki tefsirlerde “bir anda da yaratabilirdi” meselesi üzerinde durulur ve insanlara teenniyle hareket etmeyi öğretmek için böyle yaptı denilir. Yeni tefsirlerde ise tam tersi bu defa “altı gün değil, altı devir o” denilmekte. Çünkü milyarlarca yılda oluşmuş kainat.

Lakin şunu unutuyoruz, burada yorum yapılıyor, yorum ise imkansızlıkta yapılır. Buradaki imkansızlık nedir? Bizim 13 milyar yıl önce, 6 milyar yıl önce dememiz, şu anki hızları sabit kabul ederek geriye gittiğimizden. Bu sabitlik ise Yaradan’ı bağlayan bir şey değil.

Burada işe iyice odaklanınca ise şöyle bir tablo çıkıyor.

 

Ayrıca zamanın göklerin ve yerin yaratıldığı gün sabitlendiği vurgulanır Kuran’da. Şöyle denilir: Allah katında ayların sayısı gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısında onikidir.. (Tevbe 36) Yani o zamana kadar zamanın değişken olabileceği zımnen söylenmiş oluyor. O zaman bu işi “evet, bildiğimiz altı gün” şeklinde anlamamamıza sebep ne?! Peki Kadiri Mutlak’ın bunu böyle yapmasının hikmeti nedir dersek de sayısız hikmet var. Bir defa söze güvenilmesi gerektiği, sözün açıklayıcılığına muhtaçlık, salt maddeye yönelenlerin sapacağı vs vs

Ayrıca bknz FATİHA VE ZEHRAVEYN TEFSİRİ, Bakara 29, Bakara 117, Bakara 255 tefsirleri

Bir cevap yazın

*
= 5 + 5