ASRA YEMİN OLSUN Kİ İFADESİ, ASR SURESİ 1. AYETİN TEFSİRİ

 

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Asr Suresi, kısa fakat gayet çarpıcı bir suredir. İmam Şafii, “Kuran’dan yalnız Asr Suresi indirilse yeterdi” demiştir. Sahabe bir araya geldiklerinde Asr Suresi’ni okumadan ayrılmazlarmış. Hasılı gayet dikkat edilmesi gereken bir sure Asr Suresi.

Asr Suresi meali şöyledir: Asra yemin olsun ki insan ziyan içindedir. Ancak iman edenler, salih amel işleyenler, hakkı tavsiyeleşenler ve sabrı tavsiyeleşenler müstesna. (Asr Suresi)

Sureye asra yemin edilerek başlanıyor. Asr ise yüzyıl, ikindi vakti, zaman gibi anlamlara geliyor. Yani bir nevi zamanın her çeşidi. Bu ifade özellikle de günümüzde gayet anlamlı duruyor. Çünkü boşa zaman geçirme üzerine tonla iş var adeta. Hele bir de asıl yapılması gereken işe kıyasla düşünürsek “boş iş”i acaip uzar. Burada bir de şunu farkedelim ki; her işte asrımız da gayet düşünülmek durumunda zamanımızda. Çünkü dünya çapında yürüyor herşey. Hatta geçmişe doğru bütün zamanlar.. Çünkü devir güçlü bir şekilde okunmalı ve değiştirilmeli.Bu çerçevede, biraz uyanışa vesile olması dileğiyle bu tesbitimizi aktaralım. Bu sure günümüze çok bakıyor.

Ayrıca, Kuran’ın soz zamanlarda iyice anlaşılan boyutları hakkında bknz

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız