DAĞLARIN YÜRÜMESİNDEN İNSANIN AHVALİNE..

Neml 88’de dağların bulutlar gibi gittiği geçer. Bu yürüyüş birkaç türlüdür. Levha tektoniğiyle kıtalar gitmekte, dünya uzayda gitmekte, Oort bulutu gitmekte, Samanyolu galaksisi gitmekte vs. (ayrıntılar için bknz)

Burada dikkat çeken bir başka nokta ise; ayetin devamında “şüphesiz ki O yaptıklarınızdan haberdardır” demekte. Buna benzer bir başka ayette ise “atom”dan bahseder ve herşeyi bildiği vurgulanır. Şöyle ki:

“Ne durumda olursan ol, onun hakkında Kur’an’dan ne okursan oku ve siz ne yaparsanız yapın siz ona daldığınızda biz sizin üzerinize şahidiz. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca bir şey Rabbinden gizli değildir. Bundan küçük olsun büyük olsun ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.” (Yunus 61)

Yani bu kainattaki ince ve hassas düzen misal gösterilerek, “Allah bunları yapıyor, biliyor, zerre bir şey O’ndan gizli kalır mı” denilmektedir. İşte kainata biraz da bu gözle bakmalıdır. Çünkü ne olursa olsun, insan “milyarlar içinde kaynar giderim” sanabilir ya da küt diye her hareketinde uyarı gelmediği için böyle bir hal peydah edebilir, hep belli bir çevrede bulunması hasebiyle sadece belli şeyleri önemser bir özellik kazanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 1

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız