DEMİRİ İNDİRDİK, HADİD SURESİ 25. AYETİN TEFSİRİ

Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla..

Kuran’da Hadid (demir) suresinde geçen “demiri indirdik” tabirinin bir Kuran mucizesi olarak gösterilmesi birilerini rahatsız etmiş olacak, her tarafta yaygara söz konusu bu konuda. Yok, demir zaten dünyanın oluşumundan beri varmış.. yok, zaten eskiden göktaşlarından gelen demir bilinmekteymiş vs vs. Öncelikle mucizeyi bir hatırlayalım:

 

Bize göre burada geçenler doğru olmakla birlikte bizce en sağlam nokta pek belirtilmiyor. Biraz da bundan ortalık karışıyor. Bize göre “demiri indirdik” ifadesi, öncelikle dünyanın demir çekirdeği ile alakalı. Hem mevcut demir oraya iniyor toplanıyor hem de dünyanın demir çekirdeği “olması gerekenden çok daha büyükmüş” İşin gelişimi ise şöyle:Dünyaya çarpan bir gezegenin demir çekirdeği dünyanın çekirdeğine eklenmiş.Daha az yoğun materyal ise ayı oluşturmuş. Ayda demir dünyaya göre çok az oranda. Şu video bu konuyu işliyor:

 

 

Grafik üzerinden işi göstermek gerekirse olay şöyle:

 

Şimdi Hadid suresinden bazı ayetler ve “vurgular” paylaşacağız. İşi anlattık, şimdi işle bu vurguların uyumuna dikkat kesilelim.

KALIN YAZILI YERLERE DİKKAT:

“Gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur. Sonra arşın üzerine istiva etti. Arza gireni ve ondan çıkanı ve semadan ineni ve orada uruç edeni (yükseleni) bilir. Ve siz nerede iseniz O, sizinle beraberdir. Ve Allah, sizin yaptıklarınızı en iyi görendir.” (Hadid 4)

Sizi karanlıklardan nura çıkarmak için kuluna açık âyetler indiren O’dur. Ve muhakkak ki Allah, sizin için elbette Rauf’tur, Rahîm’dir. (Hadid 9)

Allah’ın, arzı, ölümünden sonra ona hayat vererek dirilttiğini bilin. (Böylece) âyetleri size açıklamış olduk. Umulur ki, böylece siz akıl edersiniz (Hadid 17)

Yeryüzünde ve kendi nefslerinizde, isabet eden bir musîbet yoktur ki, onu yaratmamızdan önce kitapta yazılmamış olsun. Muhakkak ki bu, Allah’a kolaydır.

Elinizden çıkan şeye üzülmemeniz ve size verilen şeyle sevinmemeniz içindir. Ve Allah, böbürlenen ve çok övünenlerin hiçbirini sevmez. (Hadid 22-23)

Andolsun, Biz elçilerimizi apaçık belgelerle gönderdik ve onlarla birlikte kitabı ve mizanı indirdik, insanlar adaleti ayakta tutsunlar diye. Ve demiri indirdik, onda çetin bir sertlik ve insanlar için yararlar vardır; hem Allah, kendisine ve elçilerine gaybta  kimlerin yardım edeceğini bilsin için. Şüphesiz Allah, büyük kuvvet sahibidir, üstün olandır. (Hadid 25)

Ey iman edenler (Hristiyanlara hitaben) Allah’a karşı takva sahibi olun. Ve O’nun Resûl’üne îmân edin ki, size rahmetinden iki kat versin. Ve sizin için, onunla beraber yürüyeceğiniz bir nur kılsın. Ve sizi mağfiret etsin. Ve Allah; Gafur’dur, Rahîm’dir. (Hadid 28)

NOT1: Nur kelimesi Kuran’da ay için de kullanılmakta.

Ve Ay’ı onların (göklerin) içinde bir nur yapmış, güneşi de bir lamba kılmış. (Nuh 16)

Gökte burçlar kılan, onların içinde bir lamba ve nurlu bir ay vareden (Allah) ne yücedir. (Furkan 61)

NOT2: Dünyanın iç çekirdeği ve dış çekirdeği, demir-nikel alaşımdan oluşmakta. İç çekirdekte bulunan demir-nikel karışımı çok yüksek basınç ve sıcaklık etkisiyle kristal haldedir. Van Allen kuşağı olarak bilinen ve dünyayı güneş rüzgarı denilen kozmik ışınlardan koruyan manyetik kuşakların büyük ölçüde çekirdeğinden kaynaklandığı düşünülmekte.

 

 

KONUYU ÖZETLEYEN BİR VİDEO

6 thoughts on “DEMİRİ İNDİRDİK, HADİD SURESİ 25. AYETİN TEFSİRİ

 • 07/04/2016 tarihinde, saat 13:02
  Permalink

  Selamünaleyküm.
  Çarpma, 45 derecelik bir açı ve saatte 14400 km.’lik bir hızla gerçekleşir.Çarpmanın bu açı ve hızdan farklı olması durumunda her iki gezegenin de yok olacağını, yada Ay’ı oluşturmak için,Theia’nın, Dünyadan yeteri kadar parça koparamayacağını söylüyor, bilim.

  Yanıtla
 • 10/05/2017 tarihinde, saat 13:01
  Permalink

  Selamünaleyküm.
  Theia gezegeni ve dünyanın birleşmesi sonucunda dünyanın ağırlığı ve yer çekimi artıyor.Böylece Hadid-25.Ayetin yazdığı gibi mizan yani ağırlık ölçüsü demir olarak indiriliyor.
  Ancak, Kuran çarpışmanın öncesini de yazar(.Rahman suresi-7:Göğü yükseltti, ağırlık ölçüsünü(Mizanı) koydu.)İlk yaratıldıklarında Güneşe yakın yörüngelerde dönen gezegenler, Güneşten uzaklaştırılıp gök yükseltildikten sonra çarpışma gerçekleşiyor.Fussilet suresi-11.Ayet ise demir çekirdeğe ilk dönüş emrinin verildiğini yazar.Böylece atmosferi koruyan manyetik alan ve atmosfer 7 kat gök olarak yaratılır.Kuran, dünyanın yaratılışını bilime uygun çok net yazıyor.Ama öğrencilerimizin din dersi kitapları bunların sadece bir tanesini yazmış.Bu yetersiz din eğitimiyle Ülkemiz nereye varacak.Yine sahte tarikat ve cemaatlerin eline düşecekler.(www.isikdamlalari.com)

  Yanıtla
 • 01/06/2017 tarihinde, saat 01:34
  Permalink

  aleyküm selam. işlerin netleşmesi meselesi var. o da ilgi alaka ile olabilir. şu an teori düzeyinde çok şey var. ben işin bilimden ziyade tevrat ve incilin düzelticiliği meselesiyle çözüleceğini düşünmeye başladım. o yöne ağırlık veriyorum artık. hayırlısı.

  Yanıtla
 • 03/06/2017 tarihinde, saat 12:31
  Permalink

  Çarpışmanın teori olduğunu düşünmüyorsunuz, her halde.Çünkü bilim dünya ve aydaki çinko izotoplarını inceleyerek, çarpışmanın kesinliğini ispat etti.Tevratta bazı bilgi kırıntıları var,ancak incilin ALLAH sözü olmadığını hırıstiyanlar da kabul ediyor.Son cümleniz beni çok şaşırttı.Kuran ve bilimden başka bir dala tutunamayız..

  Yanıtla
 • 04/06/2017 tarihinde, saat 21:28
  Permalink

  çarpışmayı demiyorum, lakin yüzlerce mesele var. ve çoğusu bulanık. Tevrat ve İncil’in düzelticiliği ise net ve binlerce noktada. o zaman net olana yönelmelidir.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız