DUHAN/DUMAN SURESİ 10. AYETİN İŞARİ TEFSİRİ

Kıyametin büyük alametlerinden biri olan gökyüzünü kaplayacak duman, Kuranı Kerim’de Duhan suresinde geçmekte. Ve Kuran’daki diğer alametlere göre çok daha açık, net ifadelerle vurgulandığı için de özel olarak dikkatimizi çekmekte.

Bu isimde bir sure var. Gökyüzünü bir dumanın kaplayacağı, insanların büyük sıkıntı içine düşeceği hiç tevile yer bırakmayacak şekilde ifade ediliyor. İnsanlar bununla uyarılıyor.

Artık sen göğün apaçık bir duman getireceği günü gözetle
İnsanları çepeçevre saracaktır; bu acı bir azaptır.
(Derken insanlar) “Rabbimiz! Bu azabı bizden kaldır; doğrusu artık biz inananlarız” derler.
Nerede onlarda öğüt almak?! Oysa kendilerine (gerçeği) açıklayan bir peygamber gelmişti.
Sonra ondan yüz çevirdiler ve: Bu, öğretilmiş bir deli! dediler.
Biz azabı birazcık kaldıracağız; ama siz yine döneceksiniz.
Ancak şiddetli bir yakalama ile yakaladığımız gün elbette biz intikam alırız.
(Duhan 10-16)

Mesela yecüc mecüc, mesela dabbetülarz meseleleri bu derece vurgulanmıyor. Ama insanlar o meselelere çok daha odaklanıyor, enteresan.

Dönelim, BBC 2005 yılında yayınladığı bir belgeselde Kuran’da bahsi geçen manzaraya (gökyüzünü kaplayacak duman) tıpatıp uyan bir senaryo ortaya koyuyor. Ve de gün geçtikçe bu konuda artan spekülasyonlar,  yorumlar, ilgi.. hatta neredeyse bir beklenti hasıl oluyor. Yellowstone Kalderası (süpervolkanı) acaba patlayacak mı, ne zaman patlayacak. Eğer patlarsa gerçekten böylesi sonuçlar doğurabilir mi?..

ABD’de Wyoming eyaleti sınırlarında Yellowstone Kalderası. Bu arada kaldera süpervolkanın krateri oluyor bir nevi, büyük çöküntü alanları. Yani bir dağın tepesinde değil, çöküntü alanı şeklinde. Yeryüzündeki en tehlikeli süpervolkan ise Yellowstone kalderası olarak gösteriliyor ve patlaması kimine göre adeta an meselesi. Patlayınca ise güneş ışınlarını engelleyecek bir tabaka oluşturacağı düşünülüyor gökyüzünde..

Bu konu o kadar gündemde ki “kıyametin” anlatıldığı 2012 filminde en önemli sahnelerden biri Yellowstone’un patlaması idi. Şöyle ki:

Sureye dönersek surede kaynar su, erimiş maden gibi ifadeler dikkat çekmekte.
“O, maden eriyiği gibidir. Kaynar suyun kaynaması gibi karınlarda kaynar.” (44/45-46)
“Sonra başının üstüne kaynar su azabından dökün.” (44/48)
Bu da adeta bir Yellowstone tablosu. Düşünelim, dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısının burada olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca bu noktaya dikkat çeken bir başka bağlam, kaynar su “hamim” kelimesiyle ifade edilmiş olup sure ha-mim ayetiyle başlamakta.

Bir diğer mesele ise Yellowstone’un enlemi. Duhan suresi 44. sure Kuran’da. Yellowstone Kalderası da 44. enlemde yer alıyor. Üstelik Yellowstone’un yer aldığı Wyoming  44. eyalet ABD’de. Eyaletin haritası da zaten gel benim enlemimi ölç der gibi bakıyor.

Ama tabii tam ikna edici düzeyde değil bu tevafuklar. Duhan kelimesi surede 10.ayette yer almakta. Enlem tam olarak 44 derece 24 dakika olduğu için hafif içimiz burkuluyor.

Derken Kuranın en başından sayıyoruz “duhan kelimesinin geçtiği ayet” acaba kaçıncı ayet diye. İşte şimdi sıkı durun tam olarak 4424’üncü ayet bu ayet.  Yani Yellowstone Kalderasının enlemi tam olarak.  Tekrar tekrar sayıyoruz aynı sonuç çıkıyor. Bu gerçekten şok edici işte.

Son olarak Duhan suresinde geçen çok ilginç bir kelime var, bir özel isim Tübba. Bu kelime tıpkı duhan kelimesi gibi Kuran’da çok nadir, iki kere geçmekte. O yüzden oldukça dikkat çekiyor.

“Bunlar mı hayırlıdır? Yoksa Tubba’ kavmi ve onlardan öncekiler mi? Onları helak ettik. Çünkü onlar günahkar idiler.” (44/37)

Dönelim şu açıklama pek çok yerde karşımıza çıkıyor.

“Tarihte en çok hasar yaratan süper-volkan patlaması 74 bin yıl önce Endonezya’nın Sumatra Adası’ndaki Toba’da meydana gelmiş. Daha yakın geçmişteki son süper-volkan olayı ise 26 bin 500 yıl önce Yeni Zelanda’daki Taupo’da yaşanmış.”

Tübba, Toba ve Taupo.. Aynı kelimenin farklı lehçelerde okunuşları adeta. Bizce surede bu kelimenin kullanılması da süpervolkan patlamasına bir işaret gibi. Doğrusunu Allah bilir.

Ayrıca; son zamanlarda çıkan büyük Kuran mucizeleri nelerdir konusuna Şuradan bakılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız