DÜNYA ÇAPINDA ÖĞRETİ MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Fatiha suresi; bizi dosdoğru yola ulaştır, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna.. kızılmayanların ne de sapanların.. diye biter. Buradaki kızılanlar, Yahudiler, sapanlar ise Hristiyanlar olarak geçer bir hadiste.

Peki Yahudilerin özelliği, Hristiyanların özelliği nedir? Yahudiler, hakikati asla yaymaya çalışmaz, kendilerine özgüleştirir varsa yoksa. Hristiyanlar ise hakikati yaymaya çalışır ve insanlara özgüleştirir. Hasıl burada birinci aşama; “iş dünya çapında olması gerekiyor” ikinci aşama ise; “dünyaya uydurulmuş olmaması gerekiyor”dur. Hassas nokta ise şu; daha birinci aşama geçilmemişse onunla uğraşılır ya da o öncelenir, ikinci aşamaya buna göre geçilir. Çünkü hakikat insanlık için gelmiştir, insanlığa gelmiştir. Bunun önünü kesme en ters durumdur.

Beri yandan işi yaymaya çalışanlar saptırabilmektedir işi ya da hata yapmaktalar ve göze batmaktalar. Hem kitleye göre konuşmadıklarından kolay çizilebilmekteler.. Onun için kendi kafamızdaki aşamalara değil, bize gösterilen aşamalara dikkat etmeli ve ona göre yazmalı çizmeli. Yoksa iş de oyalanma olacaktır.. Çünkü bu işi ana niyetlerden bağımsız düşünmek olası değil.

Bir cevap yazın

*
= 5 + 3