EMREDİLENİN ONDA BİRİNİ YAPAN KURTULUR HADİSİ ÜZERİNE

Çok sahih olmayan bir hadiste “bir zaman gelecek emredilenin onda birini yapan kurtulacak” deniliyor. “Siz öyle bir zamandasınız ki size emredilenin onda birini terk eden helak olur. Sonra öyle bir zaman gelecek ki o zaman da kendine emredilenin onda birini yapan kurtulur.” (Tirmizi, Fiten 79)

Tabii buna hemen “zayıf” da denilebilir ama beri yandan ahir zamanda kişinin imanının tehlikeye gireceği de geçer. Şöyle ki: “Yararlı işler görmekte acele ediniz. Zira yakın bir gelecekte karanlık geceler gibi birtakım fitneler ortalığı kaplayacaktır. O zamanda insan, mü’min olarak sabahlar, kâfir olarak geceler; mü’min olarak geceler, kâfir olarak sabahlar. Dinini küçük bir dünyalığa satar.” (Müslim, Îmân 186) Dolayısıyla burada on emirden biri imansa bunu kurtarıcı görmek mümkün. Yine denilebilir ki, “dokuzunu yapar birini yapmazsa cehenneme gider” denilen konu da iman olabilir. Çünkü “yapar ama ne için yapar” konusu da hep var. Bu çerçevede işe şöyle de bakılabilir; mesela bir hadiste “LA İLAHE İLLELLAH diyen cennette girecektir” (Müslim İman 53) denilir. Bu ise bazen tamamen emirlere uyma şeklinde olabilir bazen de başka bir şey gerekebilir. Peki nedir o? Kitabın yüksek otoritesini görme ve gösterme olabilir bu. Eğer çok gerekiyorsa.. Tabii ameller o kişiden düşer demek değil bu, sadece işin yönü bakımından.

Bu çerçevede yine şu dikkat ekiyor ki, Tevrat’ta da malum on emir vardır ve birincisi “Benden başka tanrın olmayacak” tır. Hasılı işlerin başı ve sonu, dön dolaş bir şekilde bu.

 

Konu hakkında bir açıklama

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız