ERLİK VE AKLETME MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Akletme meselesinin Din-Tevhid’teki yeri ve önemi iyi anlaşılmadığı zaman “görünüşteki din” tersine çalışabiliyor. Bu konudaki en hayati mesele ise “erlik” mevzusu. Ya da adeta dinin en önemsediği şeyin bu olduğu anlayışı..

Kısaca ise mesele şu; akletmeyi imanın birinci şartı ve aklı hakem olarak görmezseniz herhangi bir şeyi “kabullenmek” zillet olarak ve erliğe aykırı görülecektir. Taraftarlık, iddia ise asıldır, erliktir.. Dolayısıyla eğer ezbere geliyorsa bir şey gelmiştir, şu anda konuşarak ederek bir şey anlaşılamaz. Çünkü de horozlanma olarak görülür bu çerçevede her bir keşf yahut eleştiri..

Bu ise hakikati içinden çıkılmaz bir sığlığa götürecektir.

Her bir mevzu, kaba saba, dümdüz, ya da uyduruk olacak. Çünkü de ezber, tarih, egolar, menfaatler ön planda olacak, akıl geri planda olacak.

Peki acaba din gerçekten erliğe mi yönlendirmektedir? Yoksa, misal, kadın erkek meselelerindeki kurallar, sınırlar, imanın kesinlik istemesi, hep akletmekle mi ilgilidir? Kısacası, cinsellik aklımızı fazla meşgul etmeyecek; çünkü de “akıl fazlasıyla meşgul olacak” Yani “aman erlik” “dişi dişidir” noktasına bizi fixlemek için değil, tam tersi..

Tersi fakat delil ile imanın önemi vurgulanmazsa onu gündeme getirmeyen bir şeye de döner kolaylıkla..

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız