EYYÜB KİTABINA BİR DİĞER CEVAP: ANKEBUT SURESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Hristiyan ve Yahudilerin kutsal kitap serilerinden birisi de Eyyub Kitabı’dır. Bu kitapta Kuran’da kısaca sabrı ve Allah tarafından sıkıntılardan kurtarılışı işlenen Hz Eyyub’dan uzun uzun bahsedilmektedir.

Lakin bu kitapta dikkatleri çeken Eyyub’un Tanrıyı suçlayan, isyan dolu sözleridir. Bknz

Kuran’da ise Eyyub’un sabırlı olduğu vurgulandığı için bu sözlerin de en azından böyle olmadığı anlaşılıyor.

……….

Fakat bir dikkat çeken şey daha var: Kuran’da geçen Ankebut-örümcek kelimesi Tevrat’ta iki yerde geçiyor, bunların birisi Eyyub Kitabı’nda.

 

Ve bu ankebut kelimelerinden Eyyub Kitabı’ndaki kullanılış olarak Kuran’dakiyle aynı. Lakin; söz, Eyyub’a akıl veren bir arkadaşının sözü olarak geçmekte.. Şöyledir (tercümenin bir kısmı tarafımızdan yapılmıştır)

Tanrı’yı unutan herkesin sonu böyledir, Tanrısız insanın umudu böyle yok olur. Onun güvendiği şey kırılır, dayandığı ise bir örümcek evidir. Evine dayanır ama ev ayakta duramaz, ona sarınır ama ev taşımaz. [Eyyub 8: 13-15]

Allah’tan başka dostlar edinenlerin durumu kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanaksızı ise şüphesiz örümceğin evidir. Keşke bilselerdi! [Ankebut 41]

Bunun da ötesinde; Eyyub Kitabı’ndaki konuyla Ankebut Suresi’ndeki konu da aynı gibidir. Ankebut Suresi için Bknz

O da şudur; insanların başına gelenlere sabretmesi gerekmektedir, kötüler mutlaka cezalandırılacaktır, ki örnekleri de çoktur bunun. Tek fark; Eyyub Kitabı’nda geçmeyen “öbür dünya ile birlikte işlerin düşünülmesi gerektiği” meselesi var tabii..

Beri yandan, Ankebut suresinde Eyyub adı hiç gemez. Sadece ankebut kelimesi üzerinden bu karşılaştırma yapılmış olur. Ki böylesi bir inceliği de kim düşünebilir, düşünülsün..

NOT: Eyyub Kitabı, öbür dünya ile ilgili ipuçlarının en çok geçtiği kitaplardan biridir Tevrat külliyyatında lakin “öbür dünya vardır” şeklinde değildir bunlar.

Bir cevap yazın

*
= 3 + 9