FELEK MEVZUSU

Ayette gece, gündüz, güneş ve ayın hepsi ya da herbiri bir felekte yüzerler deniliyor. Bu ya dünya feleğidir, ki o zaman; görünen güneş, ay, gece ve gündüz, dünya feleğinde yüzmüş oluyor. Buna göre en azından dünyanın yuvarlak olması gerekir. Beri yandan dünyanın (gece-gündüz) güneş etrafında, ayın dünya etrafında, güneş ve sisteminin de samanyolu etrafında döndüğü görülüyor. Bu şekilde ise kelimenin tam anlamıyla hepsi/her biri bir felekte oluyor.

Burada şunu belirtmek lazım ki; ilk belirttiğimiz anlam da az bir bilgiyle olmaz ve matematiksel bir gerçektir. Bir de hissi düzlemde ikincisinden daha güçlüdür. Çünkü dünya ve yaşam merkezli olarak algılarsınız herşeyi. Ayet ise “öyle yaratıldığını” vurgular. Biraz şüphe edene de kainat gerçekliği noktasında işaretler verir. Çok şüphe edene ise fazla bir şey demez. Bu inceliklere dikkat..

Dolayısıyla Kuran’ın belirttiği bu gerçekliğe makul itiraz; “ama dünyanın güneş etrafında döndüğü söylenmiyor” vs değil, hayır, dünya öyle özel bir yer değil, işte uzayda dünya benzeri şurası da var, burası da var diyebilmektir. O da denilemiyor dikkat edilirse..

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız