GERÇEKLER VE HAKİKAT

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

En büyük hastalıklardan birisi “hakikat toplum içindir” mantığıdır. Hakikat, ferd içindir.

“Hakikat toplum içindir” kafası, hakikate ulaşmayı ikincilleştirir, hakikati “aktarmayı” hep öne alır. Bu ise nihayetinde sığ, yapmacık, sloganik bir hakikat demektir.

İslam tarihi de işin buna dönmesi tarihidir kaçınılmaz şekilde. Ve nihayet günümüzdeki arayışlar. Bknz.  

Şunu unutmamalıyız ki, bizler ashab gibi salt/direkt Peygambere inen hakikatle muhatab değiliz; o günden bugüne neler yaşandı, nasıl gelindi, bugün ne ile karşı karşıyayız noktaları çerçevesinde o hakikate muhatabız. Ve bunu böyle görsek de görmesek de öyleyiz. Kimisi zannediyor ki, öyle görmezsem öyle olmaz. Ve bunu iman sanıyor, iman hayal ya da inat değildir.

Ve bunu böyle isteyen de Allah’tır. İnsanlar Allah’ı kağıt üstündeki bir şey sanmamalı. Önünde bir mesele varsa onu Allah koyduğu için vardır.

İşte bütün bunlardan dolayı; sadece söz, laf, değil, gerek-şartlar son derece aranmalıdır artık. Tevhid diyorsan en geniş zihinsel çerçeve, hakikat diyorsan hiçkimseye göre eğip bükmeme olmalı, bunlardan sonra başka meselelere geçilebilir. Nihayet, hem işin ruhundan çok uzaklaşılmıştır, hem de bir çöküş/işgal sözkonusudur ve bu dirilişin şartı haline gelmiştir.

Ve en nihayet, denilebilir ki, bu uzun sürer, çok mesai ister, şu bu. Zaten müslümanız vs. O iş var, bu iş var!.. Bir hadis vardır “fetvayı kalbine sor” diye. Bu iş de eninde sonunda öyle.

……………………….

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız