GÖKLER, YEDİ GÖK VE ŞEYTANLARIN TAŞLANMASI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Ayetlerde “göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin” diye bir ifade geçer. Bilindiği gibi bir de yedi gök diye bir şey var ve o bildiğimiz göklerden farklı gibi. Fakat kainat çapında olduğu anlaşılıyor bu yedi göğün ve yerden başlıyordu bu yedi gök. Bir de yedi yer var, bu yedi gök her birinin göğü de olabilir. Bu da o arasındakiler mantığını verebilir. Burada denilebilir ki; ya maddi gökler ve yer var ve arasında farklı bir yapı olan yedi gök var ya yedi yer ve yedi gök var ve aralarında bilinemez uzaklıklar uzay parçaları.

Öte yandan; bu işte en açık belirtilen ve anlaşılan şey şeytanların taşlanması ve en yakın/aşağı göğün korunması. Bu hep “yıldızlarla” diye düşünülmüştür ve müfessirleri çok zorlamıştır. Halbuki kevkeb kelimesi geçiyor ve o da parlayan demek. Gezegen anlamında kullanılan bir kelime. Günümüzde yıldız-gezegen farkı belirdiği için daha iyi anlaşılıyor. Örneğin yıldız necm kelimesiyle geçer Kuran’da.

Şimdi düşünelim; bu yıldız gezegen ayrımı içinde göktaşları hangisine girer herhalde gezegene girer değil mi?

…..

Bir de enteresan olan Saffat 5. ayette “göklerin, yerin, ikisi arasındakilerin ve doğum yerlerinin Rabbi” denilmekte. Dolayısıyla görünen şeklin de yedi gökle alakalı olmadığı anlaşılıyor. Fakat görünen şeklin bir izlenim verme amaçlı olduğu düşünülebilir, çünkü Saffat suresinde melekler alemi ve korunması bahis konusu ediliyor gayet. Ve görünen şekil de bir alem gibi gayet.

“GÖKLER, YEDİ GÖK VE ŞEYTANLARIN TAŞLANMASI” için 2 yanıt

  1. Selam kardeş. Bütün Ayetler ve Hadisler Yer Yurdunu DÜZ olarak anlatıyor.Biraz araştır.Evrimcilerin TOP DÜNYASINDA sıkışıp kalmışsın.Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

*
= 5 + 0