GÖKLER, YEDİ GÖK VE ŞEYTANLARIN TAŞLANMASI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Ayetlerde “göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin” diye bir ifade geçer. Bilindiği gibi bir de yedi gök diye bir şey var ve o bildiğimiz göklerden farklı gibi. Fakat kainat çapında olduğu anlaşılıyor bu yedi göğün ve yerden başlıyordu bu yedi gök. Bir de yedi yer var, bu yedi gök her birinin göğü de olabilir. Bu da o arasındakiler mantığını verebilir. Burada denilebilir ki; ya maddi gökler ve yer var ve arasında farklı bir yapı olan yedi gök var ya yedi yer ve yedi gök var ve aralarında bilinemez uzaklıklar uzay parçaları.

Öte yandan; bu işte en açık belirtilen ve anlaşılan şey şeytanların taşlanması ve en yakın/aşağı göğün korunması. Bu hep “yıldızlarla” diye düşünülmüştür ve müfessirleri çok zorlamıştır. Halbuki kevkeb kelimesi geçiyor ve o da parlayan demek, gezegen anlamında kullanılan bir kelime. Günümüzde yıldız-gezegen farkı belirdiği için daha iyi anlaşılıyor. Örneğin yıldız necm kelimesiyle geçer Kuran’da.

Şimdi düşünelim; bu yıldız gezegen ayrımı içinde göktaşları hangisine girer herhalde gezegene girer değil mi?

 

Bir de enteresan olan Saffat 5. ayette “göklerin, yerin, ikisi arasındakilerin ve doğum yerlerinin Rabbi” denilmekte. Dolayısıyla görünen şeklin de yedi gökle alakalı olmadığı anlaşılıyor. Fakat görünen şeklin bir izlenim verme amaçlı olduğu düşünülebilir, çünkü Saffat suresinde melekler alemi ve korunması bahis konusu ediliyor gayet. Ve görünen şekil de bir alem gibi gayet.

ayrıca bkn. GÖKLERİN VE YERİN YARATILIŞI

GÖKLER, YEDİ GÖK VE ŞEYTANLARIN TAŞLANMASI” için 4 yorum

 • 28/08/2018 tarihinde, saat 00:20
  Permalink

  Selam kardeş. Bütün Ayetler ve Hadisler Yer Yurdunu DÜZ olarak anlatıyor.Biraz araştır.Evrimcilerin TOP DÜNYASINDA sıkışıp kalmışsın.Selam ve dua ile…

  Yanıtla
  • 31/08/2018 tarihinde, saat 21:05
   Permalink

   Fahruddin Razi, İbni Teymiyye, İbn Hazm bunlar mı evrimci? Ya da ayet hadisten habersiz ? Biraz araştır.

   Yanıtla
  • 18/07/2019 tarihinde, saat 19:12
   Permalink

   YERYÜZÜNÜ TEPSİ GİBİ DÜZ OLARAK ANLATAN BİR AYET-İ KERİME YAHUT HADİS-İ ŞERİF BULAMASSIN. DOĞRUDAN O MÂNÂNIN ÇIKABİLECEĞİ TEK BİR DELİLİN YOK.

   Yanıtla
 • 20/10/2019 tarihinde, saat 20:20
  Permalink

  S.A.
  Evet bende Disk-Tepsi gibi Dairevi şeklinde ifadeler geçmez KURAN ve HADİSLERDE.
  Bizatihi DÖŞEK-YATAK-YAYGI-SERGİ ve hususen B.E.Ş.İ.K ifaderi kullanılır.
  Hepside ne gariptir ki UZUN ve DİKDÖRTGEN şeklindedir.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 6

Youtube Hesabımız