GÜNEŞ CEHENNEM Mİ?

Ebu Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Cehennem, Rabbine şikâyet ederek dedi ki: “Ey Rabbim, bir kısmım diğer kısmımı yiyor.” Bunun üzerine ona iki nefese izin verdi: Bir nefes kışta, bir nefes de yazda. İşte bu, en şiddetli bulduğunuz hararettir. Öbürü de en şiddetli bulduğunuz soğuktur.” [Buhârî, Bed’ül-Halk 10; Müslim, Mesâcid 185, (617); Tirmizî, Sıfatu Cehennem 9, (2595); İbnu Mâce, Zühd 38, (4319); Muvatta, Vükûtu’s-Salât 27, (1, 15).]

 

YILDIZLARIN HAYATI..

Yıldızlar yaşam sürelerinin %90’ında çekirdek yakınında yüksek sıcaklık ve yüksek basınçlı çekirdek kaynaşması tepkimeleriyle hidrojeni helyuma çevirir. Bu tür yıldızların ana dizide olduğu söylenir ve cüce yıldız diye adlandırılırlar. Ana dizinin başlangıcından itibaren yıldız çekirdeğindeki helyum oranı düzenli olarak artar ve dolayısıyla da çekirdekteki çekirdek kaynaşması tepkimesini istenen hızda tutabilmek için yıldızın sıcaklığı sürekli artar. Bu süreçlerin sonunda ise büyük bir patlama ve sonrasında beyaz cüce ya da karadelik olurlar.

 

SONUÇ:

Hadiste geçen “bir kısmım bir kısmımı yiyor” ifadesi enteresan,çünkü güneşte hidrojen azalıp helyum çoğalıyor sürekli, bu böyle adlandırılabilir. Yaz ve kıştan bahsediliyor hadiste o zaman güneşten bahsedildiği de kesindir. Peki ona niye cehennem deniliyor. Kanaatimize göre bir prototipi olduğu için olabilir. Nitekim yıldızlarla ilgili pek çok şeyi güneşe bakarak çözüyoruz.

 

Örneğin bknz

3 thoughts on “GÜNEŞ CEHENNEM Mİ?

 • 02/05/2012 tarihinde, saat 07:55
  Permalink

  nasıl yakalıyorsun bu ayrıntıları, anlamıyorum. aslında bu düşüncelerini hadis alimleriyle mütala etsen…

  Yanıtla
 • 02/05/2012 tarihinde, saat 21:33
  Permalink

  @adil gülmez
  bu işte piştik sayılır. çok özel bir arama tarama içinde değilim ama biraz nasip biraz şairlik, biraz ilahiyatçılık, biraz açık zihinlilik, senaristlik sonucu oluyor.
  günümüz bilgi çağı ve bunu yabana atmamak lazım. o konuya bakış da önemli. ve güçlü bir kader inancı, algısı olması tabii.
  bir de eskiden beri ayetlerin hadislerin hayatiyeti mevzusu ana meselelerimden olmuştur. ilimden ziyade hayatiyet ve günümüze hitabı. o noktaya yoğunlaştım yani daha çok. bu da sadece siyasi mülahazalarla olmaz. Kuran insanları önce şok etmekteydi, belağatiyle. olmadık şeylerden haber vermesiyle. üst söylem bunları gerektirir. bu da günümüzde böyle sağlanıyor kanaatimce.

  Yanıtla
 • 03/05/2012 tarihinde, saat 15:13
  Permalink

  örneğin bu işlerle çok meşgul olan ömer çelakıl bu hadisten bahsederken belirttiğimiz şeyi farkedemiyor. üstelik de güneşin kızıldev haline gelmesinden bahsettikten sonra bu hadisi belirttiği halde.. http://www.youtube.com/watch?v=PuTIW8gCRS4

  ………………

  işi biraz araştırdım. ahmet hulusi adlı zat zamanında güneşin cehennem olduğunu bizim de bahsettiğimiz bazı hadislere ve bazı ayetlere dayanarak söylemiş. bizim diğer yazılarla da birlikte adım adım ulaştığımız netliğe ulaşamamış, sonra başka şeylerle dağıtmış işi ama yazıdaki tarih de 1986. gayet eski sayılır yani. bunu daha önce hiç duymamış olmamız da enteresan. http://www.ahmedhulusi.org/yazi/cehennem-nedir.htm

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız