HAKİKAT MESELESİNDEKİ TEMEL YANILGILAR

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Bize göre hakikat noktasındaki temel yanılgılar işi adeta tersine çeviriyor. Çünkü hakikat, aklı hasretmek gereken bir şeyken aklın adım atmadığı bir şeye dönüyor.

Bu yanılgılar ise başta hakikati “toplumsal bir gerçek” olarak almaktır, ya da “hissi bir gerçek” olarak. Oysa hakikat, sorulması gerekeni sormakla başlar, bu tip algılarda ise bu yok, ya da çok eksik. Hissini doyurmak, toplumu tatmin etmek ya da ıslah etmek vs ön planda hep. Akıl ise “karıştırıcı” bir şey olarak görülmekte daha çok.

Halbuki belirttiğimiz gibi hakikat dediğimiz, sorulması gerekenleri sormak ve cevaplara ulaşmaktan ibarettir. Pratikte ise Kuran’ın ve Allah’ın büyüklüğünün olabildiğince anlaşılması. Deniliyor ki, bunlar zaten bildirilmiş, inanmak asıldır. Bildirilmiş lakin, günümüz bilgileri çerçevesinde değil. Günümüz bilgileri çerçevesinde hakikate ulaşmak ise tarihi, toplumsal gerçekliği, adeta herşeyi masaya yatırmayı da gerektirmekte gittikçe. Sadece oturup Kuran’ı anlamaya çalışmaktan ibaret olmuyor. Ve bu da tabii olarak gittikçe bütün hayatınızı kaplayan ve yalnızlaştıran bir süreç demek.

Hakikati yeterince önemsemiyorsanız yani, hiç gelemeyeceğiniz bir yük. O halde hakikati neden önemsemelidir insan sorusuna gelelim. Ki asıl sorulması gereken sırıtsın, “neden önemsemesin?”

Youtube Hesabımız