HAKİKATİN GÜZELLİĞİ MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..
……………
Şunu unutmamak gerekir ki; dünyada olan biten herşeyin “inanacak olanın inanmasından” daha büyük bir sonucu yoktur. Ve kainatın ve tarihin ve dahi Kitab’ın. Demek ki iman da sanıldığı kadar basit bir şey değil.
………….
Peki nedir bu, neden bu kadar zor? Maalesef işleri çıkmaza sokan bu “sorumluluk” bakışı, ille de asgari olanı söyleme, onu baz alma. Sonra ideali söyleyince “bu da nereden çıktı”ya dönüyor iş.
…………
Çünkü de mesele hakikatin varlığını kabul değildir sadece, “hakikat güzeldir” noktasıdır iman. Onun için bu kadar ulaşılmazdır, çünkü güzelliğin peşinden gidilecektir. Ve hiç kimse niye güzelliğin peşinden gidiyorsun demez normalde, halbuki buna kırk tane soru, şüphe, yafta gelir. Demek ki mesele “hakikat güzeldir” noktasında olmamak.. Dahası bunun gerekliliğini dahi kabul etmemek. O zaman en büyük mesele budur.
………………
İnsanın en zorlanacağı şeydir, hakikatin güzelliğini kabul. Çünkü cehenneme gitme ihtimali vardır. Eğer bu ihtimali yok ediyorsa hakikati bozuyor demektir, yok bu ihtimal varsa o zaman “hakikati nasıl güzel bulabilir” Öte yandan dünya geçicidir, bu kadar uğraşıp didindiği şeyler geçicidir. Pek çok hoşuna giden şeyler, günahtır, boştur. O halde hakikat nasıl güzel olabilir, bu adeta bir kabus. Demek ki kendisinden tamamen bağımsız bakacaktır hakikate, kendini işin işine kattığı anda bu noktaya gelemez. Bozar ve güzel bulacağı bir hale getirir en iyi ihtimal. Veya hazır o hale getirmiş birine uyar.
……………
Velhasıl, salt akla göre, ilkesel düzeyde, hakikat güzeldir. Çünkü o zaman hakikat hakikat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 3