HAKİKATİN HAKİKİLİĞİ VE İMAN MEVZUSU

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

…………………

Mühim bir meseleyi açmak gerekiyor. İman ve hakikilik, iman ve “bugünün hakikati” meselesi. Çünkü bize göre-mantıken bu çok belirleyici, lakin bırakın anlaşılmayı yer yer dinen (gelenek=din) kaçılan, kaçınılması empoze edilen bir mevzu.

………….

Meselenin özü ise şu; din, herşeyden önce hakikattir, iman da hakikate imandır. Bir şeyin hakikiliği ise aklı çekme-aklın yönelmesi ile doğru orantılıdır, çünkü ona yönelme aracı odur. Ve gelelim; günümüz bilgi “ve imaj” çağı. O halde mana boyutunda-alemindeki aksiyon, hakikiliğin en mühim göstergesidir bugün. Lakin bu mantıki-akli mesele, tabii-fıtri bir bakış gerektiriyor. Yoksa, “hangi hadiste böyle denilmiş?” “hangi mezheb böyle demiş?” “kabul etmeyen dinden mi çıkar?” gibi alakasız bir pencereye bakılır.

……………….

Senin durumunu tamamen, “ona muttali olmayan yerlerden” çözemezsin. Sen çözmek durumundasın öncelikle, mesele bu kadar basittir.

…………………….

Velhasıl, günümüzde “aklın yönelmesi boyutu” imanda öncelikli bir hal almıştır. Çünkü zaten tabii olarak yönelmek durumunda, bir de artan bilgiden dolayı çok daha yönelmek durumunda. Bir de”imaj çağı” olduğu için (imaj olmaması gerektiği için) çok daha yönelmek durumunda.

………………..

Sonuç olarak, hakikatin hakikiliği bizden tamamen bağımsız bir şey değildir. Ve madem öyledir, iman da bundan tamamen bağımsız bir şey değildir, farkında olunmalı.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız