HÜKÜMDE SABIR MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Elimizde Kuran ve tarih ve kainat verileri var. Dolayısıyla Levhi Mahfuz noktasına yürümeliyiz ayetler üzerinden. Öte yandan ise bugün var. Yoğun bir trafik ve sürekli “hüküm” bekleyen konular. Hüküm ise hiç aceleye getirilmemesi gereken bir konu bu çerçevede. Çünkü lokal-anlık hükümler, sebeplilik tesbitleri, genel çerçeveye uygun olmalıdır; nefsi, yönlendirilmiş, ezbere vs olmamalı. Eğer böyle olursa Levhi Mahfuz da kağıt üstündeki bir şeye döner, çünkü bulunduğunuz durumda onu hiç gözetmiyor olursunuz.

Peki bu çelişki nasıl aşılacak? Anın yoğunluğu, belirsizliği, lakin anda da etkin olma gereği, dolayısıyla pratik olma gereği.

Peygamber “bu dünyada bir yolcu, ya da garip gibi ol” buyurmuştur.

Allah size yardım ederse üst olacak yoktur size. Fakat o sizi yardımsız bırakırsa kimdir ondan başka yardım edecek size? Öyleyse mutlaka Allah’a dayanmalı inananlar. (Ali İmran 160)

Günümüzde insanlar, siyaset, güç devşirme, plan, proje ile meşgul daha ziyade, hakikatle değil. Çünkü o zaman “muallakta” kalmak sözkonusu. Lakin mesele hakikatçilik olmalıdır, elbette Levhi Mahfuz’un sahibi bugünün de sahibidir. Ve işi de sizin planlarınız, gücünüz, kudretiniz değil, bu gerçek çözebilir, hakikat işinde. Ne kadarsa o kadar..

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız