İNSAN NİYE HAKİKATÇİ OLUR?

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Kuran mealini okursun, kafanda sorular oluşur. Tarihe bakarsın, kafanda sorular oluşur. Neden bu kadar çok bakarsın? Çünkü sorular vardır kafanda, çok fazla yapmacıklık var. Verilen izlenimler, kağıt üstündeki inançlar ve yapılan şeyler çok tezat. Cevaplar ararsın, ne kadarsa o kadar. İşte hakikatçilik temelde budur. Sorular ve cevaplar..

Kendini kandırmamaya çalışırsın, hiçbir şeyi es geçmemeye çalışırsın. Bazen cevap bulamazsın, buzdolabına koyarsın. Sonra bir gün gelir yine çıkarır bakarsın.

Denilebilir ki, Ne için?

“Para mı kazanırsın bu işten, bir kariyer mi?” Aklı maaşçı insanların yaklaşımı budur. “Ya bir gruba çalışıyorsundur, ya da kendine..” İnsanın bizzat hakikate yönelmesini düşünemez, algılayamazlar. Çünkü kendileri bunu yapmamıştır. Bir şeye kapılıp gitmişlerdir, soruları durdurmuşlar. Sebebi ise hayatı fazla ciddiye almalarıdır, birilerinin ne dediğini, ne diyeceğini.. Bunlarla geçer ömürleri.

O yüzden söylenecek şey şudur; hakikatçi, aklı maaşçı değildir. O, hayatı fazla ciddiye almaz, çünkü geçip gitmektedir işte. Bir anda altmış yaşına gelmiş olmayacak mısın, olacaksın. Ama soruları ciddiye alır, çünkü aklında yer etmekteler. Tezahürlerini görüp durmakta. Neden kendini kandırsın, cevapların peşine düşer.

……………….

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız