İNSANA DAYALI HAKİKATTEN İLME DAYALI HAKİKATE 2

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

………

Demiştik ki, hakikati zamanın ruhu ile okumak hayatidir.

………………

Günümüz gerçekliğinde bunu biraz daha açalım. Kainat keşfedildi dedik ve dünyanın kainatın ancak trilyarda biri olduğu falan, güneş sistemi, bigbang, şu bu. Şimdi bu gerçekliği basite alabilir miyiz? Eften püften bir şey midir bu? Bir defa bu psikolojiden çıkılmalı ve şu gerçeği kabullenmeli; günümüzde “kainat”ı izah eden şey hakikattir. Çünkü kainat gibi adeta varlığın yüzde doksandokuzunun teferruat olduğu bir hakikat olmaz. Ve din her ne kadar emir ve yasaklardan ibaret görünse de asıl iddiası Hakikat’tır. Bu iddianın zayıflaması durumu ümmmetin üzerine karabasan gibi çöker. Bu iddianın güçlü olması şarttır.

……………..

Şu halde diriliş için tarihe dönme söylemleri de saçmadır, çünkü bu günümüzün meselesidir, tarihte yoktu ki böyle bir şey. Bu ancak Kitab’ın büyüklüğü, Hakikat Kitabı olması gerçeğiyle aşılabilecek bir durum. Kısaca, bugün ulaşılan, teyit edilen bütün bilgiler Kitab üzerinden okunmalı, mesele bu.

…………..

Lakin mesele şu ki; Kitab’ın çözümlenmesi-Levhi Mahfuz’a yürüme işine bir girdiniz mi, baya bir şeyi “geçmek” durumundasınız, hakikatçi olmak durumundasınız. Bu ise sanıldığı kadar basit bir olay değil. Ezberlere dokunulmak durumunda yer, yer ve bunun insandan gerçekten istenip istenmediği meselesi hep bir evham noktası. “Hangi ayette belirtilmiş, hangi hadis diyor” vs.

…………………..

Hakikat, direkt söylenen bir şeydir, ulaşılan bir şey değildir mantığı hakim gelenekte..

…………………….

Sebep sonuç ilişkilerine pek girmemek esastır inançta..

…………….

Yani A’dan Z’ye herşey karşınıza çıkabilir. İyi düşünülsün velhasıl.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız