KURAN MEALLERİ ÜZERİNE 1

Kuran meali Kuranı anlamak adına ilk başvurulan şeylerden biri, hatta çoğu zaman belki de tek..

Çoğu insanın Arapça bilmemesi, tefsirlerin ise oldukça teferruatlı oluşu, özellikle de şu internet çağında insanları meale yönlendiriyor. Tabii meal konusu da oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor, zihin açıcı olduğu kadar. Öbür taraftan ise tuzaklar da söz konusu.

Öncelikle zihin açıcı tarafı. Bir tane değil pek çok adeta anlam olduğunu fark ediyorsunuz, bir anlam zenginliği ya da.. Çünkü pek çok meal var ve pek çok nüans fark ediliyor bu mealler arası karşılaştırmada. Ama burada ölçü nedir, hangi meal hoşumuza gidiyorsa onu mu almalıyız, bunların hepsi de doğru mudur gibi sorular beliriyor sonra yavaş yavaş. Cevap ise şu, Kuranın son derece beliğ olduğunu, meal değil mealleri olabileceğini farketmeliyiz bu noktada.

Bu arada karşılaştırmalı meallerde Edip Yüksel gibi 19 mucizesi dolayısıyla Tevbe Suresi’nin son iki ayetini inkar eden bir kişinin de mesela mealinin olduğunu belirtelim. Bir ayetin inkarı, dikkat.. Yani o kadar da değil açıkçası. Sıradan kullanıcı bu tip şeyleri bilmeyebilir. Hatta ve hatta ona da daha sonra geleceğiz resül olduğunu iddia eden birinin meali bile var şu karşılaştırmalı meallerin içinde. Yuh artık..

Şimdi öncelikle google’a “kuran meali” yazdığımızda karşımıza şu ekran çıkıyor.

 

Diyanet malum kendi mealini veriyor. Sıradan kullanıcı için bunu öneriyoruz tabii. Daha yoğunlaşmak isteyen, nüansları biraz daha fark etmek isteyenler için ise bazı uyarılarımız olacak.

Mesela ilk çıkan site kuranmeali.com  Burada dediğimiz gibi Edip Yüksel’in de mesela meali var. Dikkat çeken nokta ise Edip Yüksel’in mealinde Tevbe Suresi’nin son iki ayetine yer vermesi. Ancak bir nüans var; sürekli büyük harfle ALLAH ALLAH derken Yüksel son ayette özellikle “Tanrı” kelimesini kullanmış gözlere sokmak ister gibi.

Soldaki meal Edip Yüksel’in sağdaki Diyanet. Tevbe Suresi son ayetler..

Yani tepki almamak için “bir tür takıyye olarak” bu iki ayetin mealini de vermiş, normalde hala onları inkar ediyor. Verilen mesaj tamı tamına bu olsa gerek. Yani hem takıyye var hem takmayıyye gibi bir şey.. İyi de burada Kuran’dan mealden bahsediyoruz yahu. Çocuk oyuncağı mı bu. Bu kişinin mealinin Kuran mealleri içerisinde verilmesini kınıyorum açıkçası. Buraya sadece belli bir düzeyde en azından bilenler değil herkes bakıyor. Böylesine güvenilmez bir meal nasıl burada yer alır?..

Diğer meallere gelirsek, Muhammed Esed’in meali de mesela hep biraz ilginçtir, Yaşar Nuri zaten herkesin malumu. Bu arada Muhammed Esed sonradan Müslüman olan birisi, anti parantez. Daha önce Yahudi imiş. Onunki hep biraz farklı bir bakış açısı. Ali Bulaç sosyolog malum, Elmalılı mesela müfessir. Dil olarak eski dile yakın olanlar var, yeni dile yakın olanlar var vesaire.

KURAN MEALLERİ ÜZERİNE 1” için 2 yorum

 • 17/08/2010 tarihinde, saat 09:04
  Permalink

  Mükemmel bir yazı. Öz ve özet bir şekilde batının o ruh halini çok iyi vermiş.

  Yanıtla
 • 17/08/2010 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  @cemcelal
  ilginize teşekkürler. ek olarak bugün de şu haberle karşılaştım, aynı olay. harwardın manevrası))
  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/08/17/harvard_universitesinin_manevrasi
  haberin sonuna dikkat ki, güya israili boykot moykot derken son sözüyle israilin gelişmiş ülkeler sınıfına çıktığını vurgulayıp ne boykotu taltifte bulunuyor adeta.
  öte yandan çin hisselerini satmış daha önce ve sırf sudanla ilişkisinden dolayı. ve boykottur diye vurgulamış. işte fotoğraf tam oldu.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 2

Youtube Hesabımız