KİM BURADA KÖR OLURSA İFADESİ, İSRA SURESİ 72. AYETİN TEFSİRİ

 

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Kuran Tefsiri’nde ayetin ayeti açıklaması vardır. Mesela İsra Suresi’ndeki ayette “bu dünyada kör olan ahirette de kördür” der, “üstelik yolunu iyice şaşmıştır”

Taha Suresi’nde ise şöyle der:

Her kim de benim zikrimden (Kur’ân’dan) yüz çevirirse, (bilsin ki) ona dar bir geçim vardır ve onu kıyamet günü kör olarak haşrederiz.

(O zaman Kur’ândan yüz çeviren kimse) “Rabbim! beni niçin kör olarak haşrettin, oysa ben gören bir kimseydim” der.

Allah: “Böyledir, âyetlerimiz sana gelmişti de sen onları unutmuştun, bugün de öylece unutulursun” der. (Taha 124-126)

Öte yandan bu da bu defa şöyle tartışılmıştır. Ayetleri ezberleyip unutan kişiden mi bahsediliyor burada? Elbet o da olmakla birlikte ayetler kelimesi deliller anlamına da geliyor ve Kuran levhi mahfuzdan.. Özellikle günümüzde Kuran’ın hakikatleri mevzusu çok kritik.. Bunlara da körlük olabilir, yani geniş bir çerçeve var. Beri yandan burada “dünyayı çok takip-hakikatlere yöneliş” durumu da fazlasıyla seziliyor. Çünkü dünyayı çok takip aşırı evham ve dar geçim psikolojisi oluşturur. İsterse kişi zengin olsun.. Hakikatlere yöneliş ise bu psikolojiden çok uzaklaştırır. Çünkü iman edenlerin dünyada refah içinde yaşayacağı diye bir mantık zaten yok. O zaman zikirden uzak duranlara “dar geçim” denir? İyi düşünülmeli..

Ayrıca, Kuran’ın soz zamanlarda iyice anlaşılan boyutları hakkında bknz

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız