KİMİNLE SAVAŞIYORUZ?

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Reform, aydınlanma ve kapitalizm. Ve içinde gittikçe büyüyen bir siyonizm. Bu siyonizmin reforma kadar tesiri olduğunu gösterir.

İşte çözüm için de oraya inmeliyiz ve mesela şöyle demeliyiz “biz niye reforma tesir edemedik?” Asıl mesele buradan başlamaktadır. Çünkü bizde güçlü bir Kuran merkezlilik yoktu, gelenek vardı, halen de öyledir. Şimdilerde bir takım yönelişler olmakta, lakin onlar da “reformvari” olmakta, o yüzden o da sonuç alamıyor. Hasıl, tarihin bize verdiği ders, güçlü bir Kuran merkezli uyanışın olması gerektiğidir. Öyle ki, mesela o tarihte olsaydı, reformu İslama çevirecek düzeyde.. İşte bununla reform, aydınlanma ve kapitalizm denilen süreci okuma ve bu okuyuşun süreci çözüp tersine çevirmesi gerekiyor şimdi, en azından. Mesela sırf kapitalizme karşı olursanız bu olmaz, sırf aydınlanmaya karşı olursanız da bu olmaz. İlle de bu gerekiyor, çünkü bu sizinle de ilgili ve hakikat misyonu ile..

Öte yandan, insanlar hakikati bir görüş ya da lafı güzaf gibi görüyor. Hakikat eğer gerçekten dibine kadar gidilirse insanları sihirli bir değnek gibi uyandırır ve bambaşka biri eder, buna inanacağız önce. Ve insanlar diyecek ki, “evet, seninle, benimle, şununla, bununla değil, şeytanla savaşıyoruz” Bunu sağlayacak okumalardan, izahatlardan kaçtığınız anda sıkışma başlar.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız