KİTABA YOĞUNLAŞMA ŞARTI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Ayette denilir ki: Ey insanlar! Şüphesiz ki Allah’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve sakın aldatıcı (şeytan), Allah hakkında/ile sizi aldatmasın. [Fatır 5]

Dikkat edilirse dünya hayatının aldatıcı olduğundan bahsediliyor ayette. Bu ise tam da günümüze hitap ediyor. Çünkü aydınlanma sonrası gelişen süreçte batı alemi zenginleşmiş ve İslam toplumlarını şekillendirme misyonuna bürünmüştü ve bu gitgide gayet de kabul görmüş. Günümüzde ise sosyal medyalarla, filmlerle bu iş yeni bir mecra da kazandı. Öyle ki “başkası düşünülemeyecek hayat” olarak lanse ediliyor batılı yaşam.. Elbette İslami bilinçlenme de var kısmen. Beri yandan İslam coğrafyası her fırsatta karıştırılıyor ve baskı altına alınıyor vs Böyle bir durum.

Peki burada yapılacak olan nedir? Bir defa vurdumduymazlıktan, boşvermişlikten çıkmak gerekiyor. Ayette “Gevşemeyiniz, üzülmeyiniz eğer inanıyorsanız en üstün sizsiniz” denilmekte. Bu ise övünerek ederek olacak bir şey de değil, kimisi de o modda hep. Kısacası burada bir zihin netliği gerekiyor öncelikle. Düşünelim; kıyamete kadar geçerli Kitab var, batıda yaşanan bu aydınlanma ve bize bir dalga olarak gelişi ve buna direnemeyişimiz nedir? Burada şu tesbiti yapmalıyız herhalde; delillere dayalı bir Kuran’a imanımız yoktu, halen de öyle çoğunlukla ve bu yüzden de tebliğimiz azdı. Yani dışarıdaki süreçlere de yeterli etkimiz olamadı. Sadece kendimiz yaşıyorduk ve çoğunlukla da masalımsı şeylerle karışık bir imanımız vardı. O yüzden aydınlanma sürecinin etkisi büyük oldu. Şimdi ise bütün bunlar sağlanabilir. Fakat geçmişte bunların eksikliği tesbit edilemezse şimdiki önemi de anlaşılamaz ve yoğunlaşma da yeterince sağlanamaz. Maalesef ya geçmişe sövme ya da yüceltme huyu var, bu huylar bu tesbitleri, dolayısıyla süreci geciktiriyor. Bunları özellikle kaşıyanları da düşünebiliriz.

Hasılı, insanlar çeşit çeşit, fakat hayatı ve davayı hakikatin çok uzağında düşünmeyelim derim vesselam. Her ne kadar dibinde olmasa da..

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız