KURAN MEALLERİ ÜZERİNE 2-SON

Ve gelelim en çok dikkat etmemiz gereken siteye şimdi. kuranmeali.org

Bu sitede de Edip Yüksel vesaire var. Ama en dikkat çekici olan ilk sıradaki isim, İmam İskender Ali Mihr. Bu kişiyi ben de çok sonra çözdüm, meğer bu Resül olduğunu iddia eden İskender Evrenosoğlu imiş. Ali Mihr İmam falan önce bir molla falan sanmıştım. Ve açıkçası pek de dikkat etmemiştim.

İskender Evrenosoğlu’nun konuşmalarından tanıtıcı bir video

 

Site gayet normal sanki Kuran meallerini veren bir site havasında. Ama ilk sırada dediğimiz gibi ve sarı renkle vurgulanmış şekilde İmam İskender Ali Mihr, İskender Evrenosoğlu’nun meali.. Ki kendisinin Arapça bile bilmediği iddia ediliyor ve bence doğru, bilmiyor.

Ve üstüne üstlük bir ayetin mesela tefsirine bakacaksanız, tıkladığınızda İskender Evrenosoğlu’nun yorumuyla karşılaşıyorsunuz.

 

Link bizi kurantefsiri.com adresine İmam İskender Ali Mihr’in yani İskender Erol Evrenosoğlu’nun tefsirine ulaştırıyor, yani “hidayete”

 

 

Velhasıl acaip bir tuzak, aman dikkat diyorum.

İlgilenenler için tavsiyem ise şu, öncelikle Diyanet’in mesela mealini kitaptan okumanız. İlginizi çeken yerleri tefsirden araştırmanız. Ve tabii bilen birisiyle istişarelerde bulunmanız. Bu internet, karşılaştırma vesaire en son aşama olabilir..

Ve tabii herşeyden öte, öncelikle hep anlamadığınız değil anladığınız noktalara yoğunlaşmanız, çünkü Kuran bir bilmece kitabı değil, yol gösterici rehberdir.

KURAN MEALLERİ ÜZERİNE 2-SON” için 4 yorum

 • 06/08/2010 tarihinde, saat 18:59
  Permalink

  Bizim ülkemizde herkes müslüman anadan üryan!.Cennetin orta köşesinde.
  Fakat ne hikmetse ben meal okuyanların illa kendi görüşlerin doğrultma ihtiyacı içinde olduklarını gördüm. ‘gördün mü kuranda hani başörtüsü geçmiyor’..vs.
  Bu tipler biz herkese açığız,biz sizdeniz deme ihtiyacı hissedenler;biz kuran da okuruz diyen sağın zıddı olan ayak takımı.Ha bu arada sağdakilerin ataları nasıl olsa Kuranın anlamını bilmeden istanbul’u fethetmişti ataları büyük insanlardı..
  Acaba ilk türkçe meali ne zaman yapılmıştı bilen var mı?
  Biz Türkler gruplar halinde müslüman olmuştuk,o zamanın başbuğu müslüman olunca hadin biz de müslüman olalım demişiz.
  Büyükler bilir kuranın anlamını bilmeye ne gerek …

  Yanıtla
 • 06/08/2010 tarihinde, saat 19:45
  Permalink

  @bayx
  buradaki temel çelişki şu, Kuran mealini okuyan Kuranı anlamak isteyen kişi Peygamberi diğer insanlardan daha fazla tanımak örnek almak durumundadır. çünkü Kuran Ona indirilmiştir. dur şu Kuranı illa da ben kendim olarak anlayayım anlayışı kuranı anlamaktan uzaklaştırır.

  Yanıtla
 • 08/02/2012 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  Bosu bosuna tartisiyorsunuz degerli kardeslerim bu site meal yayinladigi gibi kiyaslama uzerine acilmis herkes kendi anladklarini yazmislar. Ama size bi dost tavsiyesi kelime kelime lafzi ve ruhu okuycaksaniz en yakini m.i.h.r meali herkeze sevgiler. ‘La İlahe İllallah.’

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 6

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız