KURAN MUCİZELERİ NE İŞE YARAR 3

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Kuran mucizelerinin çeşitli yönleri üzerinde durduk. Lakin bir nokta var ki, bunun pek vurgulandığını görmedim. Şimdi de onu vurgulayalım; insanın odaklanması, motivasyonu meselesi..

………………..

Bir Kitab düşünün. 1400 yıl önce gelmiş. Yüz tane, bin tane tefsiri yapılmış. Beri yanda bir din, öte yanda süregiden bir hayat. Bir yandan da; bugün, güncel, taze olan, haberler, yorumlar, bir sürü şeyle sarılı etrafınız. Akıl, öncelikle hangisine gider? Güncel, taze olana, değil mi?

………………

İşte Kuran mucizeleri bir de bu işe yarıyor. Bir tazelik, canlılık ve dolayısıyla, odaklanma, dikkat ihdas ediyor insanda. Dikkat ediniz, Kuran mucizeleriyle ilgili olanlar, Kuranın anlamıyla da aşırı derecede ilgilidir. Bu sizce nereden kaynaklanıyor? Bu belirttiğimiz durumdan tabii ki.

………………….

Ki Kuranın bugüne yönelik anlamlarının çıkarılması, farkedilmesi de böyle böyle oluyor ve iş daha da büyüyor. Kuran mucizeleri işte bu anlamda bir katalizör işlevi görüyor adeta. Ve yeni bir Peygamber gelmeyeceğine, yeni bir Kitab inmeyeceğine göre, bu önemli.

……………

Bir de insanların anlamadığı; Kuran okumalıyız, Kurana yönelmeliyiz demekle bu gerçekleşmez. Çoğu zaman bunu diyenler bile bunu yapmıyor neredeyse. Öte yandan, bir güncellik, tazelik, enteresanlık ise bunu kendiliğinden sağlar. Tabii “böyle bir şey bunu sağlar” diye, uydurulmaması da önemli, çünkü öyle olursa daha sonra ters teper. Zaten işin ruhuna aykırı böyle bir şey, “hakikat için hilekarlık yapmak”

…………….

Lakin; ilahi takdirin bu belirttiğimiz durumu hesabetmiş olması/olabileceği de kimseye garip gelmemeli öte yandan.

Düşünelim; ilahi takdir, işin motivasyon kısmına canlılık kısmına dikkat etmiyor olsa onu 23 yılda indirmezdi.

…………………..

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız