KURAN MUCİZELERİ NE İŞE YARAR?

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Bizce açık olan bir husus vardır; Kuranda şifreli bir şekilde gelecekten, olacaktan, varlıktan haber verilmektedir. Lakin yine bizce açık bir şey vardır; ancak olduktan sonra anlayabileceğin bir şekilde.

Bu nokta çok önemli, çünkü öyle olmasa insanlar kağıt-kalem geleceği çözmeye çalışır. Ya da ne kadar uyanık, dünyacı varsa onların kitabı olur Kuran. O yüzden de ayan beyan formülasyon şeklinde değildir şifreler, ancak hazır bir verinin “farkedileceği” şekildedir.

Kuran’daki bu şifreleri farkettikçe yayınlıyoruz. Lakin, şunun da farkındayız ki kiminde bir burun kıvırma sözkonusu, “böyle şifremi olur?” “niye bu kadar karışık?” “niye her yerde yok?” gibi bir hissiyat sözkonusu. Çünkü de aslında kadere inanmıyorlar, açık söyleyeyim. Kuranı tarihsel bir metin olarak görüyorlar. Onun için de “Kuran bizi kadere inandıracak kadar açık net vermeli şifreleri” diye düşünüyorlar. Kimisi de Allah’a inanmıyor keza. “Kuran’da öyle şifreler olmalı ki, Allah’a inandırsın bizi” diyorlar.

Biz ise diyoruz ki; Kuran, Allah’a ya da kadere inandırmak için vermiyor bu şifreleri. Öyle düşünürseniz tabii zayıf, az vs. bulursunuz. Kuran, bu şifreleri, Allah’a ve kadere inanan kişileri derinleştirmek, boyutlandırmak, netleştirmek için veriyor. İnsanların anlamadığı en mühim nokta da bu işte.

Yoksa Allah’a ve kadere, zaten yaşadığın hayatı düşünerek, rüyaları düşünerek, geçmişi düşünerek inanmak durumunda insan. Bunlar sanki yok da “sil baştan” şeklinde değil.

………………………

Kimisi de diyebilir ki, ben zaten inanıyorum. Tabiata bakarak, ayetlere bakarak inanıyorum, o halde bunlara gerek yok. Dediğimiz gibi bunlar “inandırmak” için değil; bir. İkincisi, kim ne derse desin “somut veri” önemlidir. Birisi rahatlıkla “Allah herşeyi biliyor” diyebilir. Ama bu belirttiğimiz şeylerin “bildiğine dair somut bir veri” olması, kişiyi başka bir boyuta taşıyacaktır. Sadece “Allah’ın sonsuz ilmi vardır”, “kader diye bir şey vardır” demek başka diyelim ki Allah’ın, uzaya çıkılacak tarihi, arabanın bulunacağı tarihi, süpernova patlaması ile ilgili, pulsarla ilgili, sirius yıldızı ile ilgili bazı bilgileri şifreli olarak bildirdiğini görmek başka olur. Sadece fi tarihinde Hz Muhammed’e bazı ahlaki öğütlerde bulunduğunu düşünmek ise daha bir başka. Bütün bunlar Allah’a ve Kitab’a bakışımızı etkiler. Ya da zaten ondan kaynaklanır.

………………….

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız