KURAN MÜSLÜMANLIĞI ÜZERİNE

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Son zamanlarda gündemde olan bir kavram var, Kuran Müslümanlığı. Kimisi savunuyor, kimisi eleştiriyor. Acaba Kuran’da buna yönelik bir açılım var mı?

Kuran’da neredeyse birbirinin aynı olan ve bir iki nüansla son derece dikkat çeken iki ayet vardır.

Ayetlerden birincisi “Deyiniz!” diye başlıyor ve “bize indirilene” diye devam ediyor.

Öteki ayet ise “De!” diye başlıyor ve “üzerimize indirilene” diye devam ediyor.

İşte bu nüanslar birinci ayetin bugüne yönelik, ikinci ayetin ise “vahyin direkt geldiği” döneme yönelik olduğuna dair bir alt algı oluşturuyor.

Bu algıyı devam ettiren ise ayetlerin siyak sibakı..

………………………

Bir de: “Yahudi veya Hıristiyan olunuz ki, hidayet bulasınız.” dediler. De ki: “Bilakis, hanif olan İbrahim’in dinine!.. ki o müşriklerden olmadı.”

Deyiniz ki, “Allah’a ve bize indirilene İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakup’a ve torunlarına indirilene, Musa’ya ve İsa’ya verilenlere ve bütün peygamberlere Rablerinden verilenlere iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O’na boyun eğen müslümanlarız.”

Eğer onlar da sizin iman ettiğiniz şeyin benzerine iman ederlerse doğru yola girmiş olurlar; yok eğer yüz çevirirlerse de demek ki ancak bir muhalefet içindeler. Onlara karşı Allah sana yeter. O işitendir, bilendir. (Bakara 135-137)

………….

Onlar, Allah’ın dininden başkasını mı arıyorlar? Halbuki göklerde ve yerde ne varsa hepsi, ister istemez O’na boyun eğmiştir ve O’na döndürülüp götürüleceklerdir.

De ki: “Allah’a, üzerimize indirilene, İbrahim’in, İsmail’in, İshak’in, Yakub’un ve torunlarının üzerine indirilene, Musa’ya, İsa’ya ve nebilere Rablerinden verilenlere inandık. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O’na boyun eğen müslümanlarız.”

Kim İslam’dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette zarar edenlerden olacaktır. (Ali İmran 83-85) 

……………..

İlk ayet grubunda; Yahudi ve Hristiyanların baskısı, haniflik vurgusu ve “inandığınız şeyin benzerine inanırlarsa” vurgusu dikkat çekmekte. İnandığımız şey Kuran olduğuna göre ve onun benzeri de olmadığına göre ona inanacaklar.. Ama niye böyle enteresan bir vurgu var? Çünkü biz de bunun farkında olacağız! İşte zaten Kuran Müslümanlığı ve günümüz gerçekliği de aynen bu, değil mi?

İkinci ayet grubunda ise “Kim İslam’dan başka bir din ararsa..” diyor. Kitaba değil, dinin adına vurgu var yani. Ve dönem, Peygamber devri.. Elbette o dönemde İslam demek, hak hakikat demek, Tevhid demek, Ehli Kitaplaşma diye bir şey sözkonusu değil, başka bir vurguya gerek yok, dinin adı yeterli.

Peki kritik soruyu soralım, şimdi yeterli mi? 

Bir cevap yazın

*
= 4 + 4