KURAN’A VE TEVRAT’A GÖRE HZ İBRAHİM VE TEVHİD MÜCADELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Hz İbrahim’in Kuranda geçen tevhid mücadelesi Tevratta yer almaz. Tevrat’a göre o adeta sadece iyi birisidir. Kuran’a göre ise en büyük davası tevhid olan birisidir. Öte yandan Yahudilerin yan kaynaklarında İbrahim peygamberin tevhid mücadelesi kısmen vardır. Mevdudi bu durumu Tevrat’ın tahrifine delil saymıştır. Çünkü önemli mevzular nasıl yan kaynaklarda olur?! Şimdi bu konuya iyice odaklanalım.

1) Tevrat’ta İbrahim Peygamberin (as) adeta sadece “vaadedilmiş topraklar” çerçevesinde işlenmesi ve Kuran’ın düzelticiliği.

 

2) Hz İbrahim’in babası meselesi ve Tevrat’ta herşeyin enteresan şekilde “vaadedilmiş topraklar”a çevrilmesi..

 

3) Tevrat’ta kurbanlık oğulun, önceden seçilmiş/bildirilmiş oğulun, kelimelerin tamamlandığı noktanın adeta herşeyin İshak yapılması ve Kuran’ın ince düzelticiliği üzerine.

 

4) Hz İbrahimin oğlunu kurban etmesi hadisesi meşhurdur. Fakat bu Tevrat’a göre İshak, Kuran’a göre çok net olmada da İsmaildir. Bu bölümde kurbanlık oğul kimdir meselesinden yola çıkarak Kuran’ın Tevrat’ı ince düzelticiliğine ve sebebine eğildik.

 

5) Tevrattaki binbir çeşit sapmanın sonucu ve aracı olarak gözüken Hz İbrahim’in misafirleri, üç konuk kıssası ve Kuran’ın düzelticiliği..

 

6) Tevrat’ın Yunanca tercümesi olan Septuagint ve Aramice tercüme olan Targumlar’da İbrahim Peygamberin misafirleri kıssası ve Kuran’ın tarihi öneminin vurgulanması.

 

Kuran’a ve Tevrat’a göre İbrahim Peygamber aşağı yukarı böyle. Hz İbrahim tevhid dininin temeli gibi bir noktada olduğundan bu farklar ve sebepleri üzerinde iyi durulmalı. Çünkü bunlar, adeta kıssalar kadar mühim ve yol gösterici görülüyor. Ayrıca Kuran’ın delilleri konumunda bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 4 + 1

FACEBOOK HESABIMIZ
YOUTUBE HESABIMIZ