KURANDA GALAKSİ GEÇİYOR MU?

Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla..

Kuranda galaksi var mı, Kuranda galaksi geçiyor mu denilebilir. Burçlar öncelikle böyle anlaşılabilir. Saniyen; şöyle bir ayet vardır;

Vessemai zatilhubuk (Zariyat 7)

Hubuk sahibi göğe andolsun..

Burada hubuk kelimesi çeşitli meallerde yörüngeler yollar şeklinde tercüme edilmiş.

HUBÜK: “Habike’nin de, “Hibâk”in de çoğulu olabilir. “Târika” “Turuk” “Misal” “Müsül” gibi.

HABÎKE: Dikkat ve özenle sağlam sanatlı dokunmuş yol yol, menevişli (bir yüzeyde renk dalgalanması) güzel kumaşa denir.

HİBAK de, rüzgar hoş estiği zaman denizde veya kumda meydana gelen yol yol kıvrıntılara denir. Saçların çok kıvırcıklığından meydana gelen dalgalanmalara, yani ondülasyona hubük denir. Kelimenin kökü olan “Habk” sıkı bağlayıp sağlam yapmak, ve kumaşı sıkı, sağlam ve üzerinde sanat eseri ortaya çıkacak şekilde güzel bir zemin üzere dokumak anlamına gelir ki aslı, “sefâkat” yani kumaşı sağlam ve güzel dokumak diye özetlenmiştir. Birçok kimse, hâreli yollu yollu mânâsı ile “yollara sahip” diye tefsir etmiştir. Bundan da bazı kimseler yıldızların yörüngeleri mânâsına kendilerine özel yollar, bazıları da, ilim ve bilgiye götüren ve yaratanın birliğine, kudretine, ilmine ve hikmetine delalet eden aklî yolları anlamışlar, bazıları da saman yolları, adına kehkeşan da denilen samanyollarını söylemişlerdir.

Çeşitli yörüngeler, yollar dikkat çekiyor galaksilerde. Hatta galaksinin kendisi de yol yol olmuş dağınık saçı andırıyor ve hubuk kelimesinin bu anlamı da var. Üstelik bir hadiste Deccalin saçından bahsederken hubuk hubuk denilmekte. Bu ise dağınıklığı ve kıvırcıklığı vs vurgulamakta. Üstelik Zariyat Suresinde siyak sibak noktasında da bu anlam var.  “Hubuk sahibi göğe, siz çeşitli sözler içindesiniz” denilmekte çünkü. Galaksilerin tam bu anlama göreliği dikkat çekiyor.

 

Hubuk kelimesinin görsel karşılığı şu:

 

 

Yani bu kelimeyi “desenimsi” olarak Türkçeleştirebiliriz. Göğü sık dokunmuş bir kumaş gibi düşünürsek, burada desenimsi şeyler var. Bu eskiden burçlar gibi de düşünülebilirse de insan saçı örneğindeki bir merkez etrafındaki karmaşıklığı andıran şey galaksiler.. Hatta galaksi toplulukları..

Görünür gök ise karmaşa görüntüsü veriyor fakat desen denilmiş ki en ziyade galaksi dizaynları karmaşık desen ifadesini karşılar. Yıldızların dünya çevresinde bir yolu olduğu düşünüldüğünden hemen yol anlamına gidilmiştir ya da sağlamlık anlamına gidilmiştir. Fakat siyak sibakta “çeşitlilik” anlamı daha önde ve görünürlük.

Hubuk sahibi göğe andolsun. Siz çelişkili/çeşitli bir söz içindesiniz. (Zariyat 7-8) deniliyor.

Daha öncesinde de kainatın yaratılışı, bigbang işleniyor denilebilir.

Hasılı burada adeta otomatikman galaksi anlamı öne çıkıyor.

 

Konu hakkında bir izahat

 

 

KONU HAKKINDA BİR VİDEO ANLATIM:

3 thoughts on “KURANDA GALAKSİ GEÇİYOR MU?

 • 18/05/2017 tarihinde, saat 10:49
  Permalink

  Selamünaleyküm.
  Kuranda evren ,gökler ve yer olarak çoğul yazılıyor.Güneş sistemi ve atmosfer gibi yakın gök ise tekil olan sema yani tekil gök olarak tanımlanıyor.Zariyat-47.Ayette,sema(gök) kelimesi kullanılmış.Ben Güneş sistemini tanımladığını düşünüyorum.Evrenin genişlemesi ise Enbiya-30.Ayette tanımlanmış.(İnkar edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden ayırdığımızı ve her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Yine de inanmazlar mı?)Bu ayrılma bugün de devam ediyor, evren genişliyor.

  Yanıtla
 • 18/05/2017 tarihinde, saat 21:13
  Permalink

  Yabancı astronomi sitelerinde dünyanın ve gezegenlerin, güneşten uzaklaştığını yazan çok sayıda site mevcut.Dünya her yıl, 1,5cm kadar güneşten uzaklaşıyor.Sadece evren değil, güneş sistemi de genişliyor.Ben bu bilgiyi Zariyet-47, sayesinde öğrendim.Ayet ço açık ve net güneş sisteminin genişlemesini tanımlıyor.(www.isikdamlalari.com)

  Yanıtla
 • 01/06/2017 tarihinde, saat 01:31
  Permalink

  @Ferda Yamanoğlu
  aleyküm selam. gök tanımı tekil olarak bütün kainata da uygun. sonra hubuk sahibi göğe diyor. bunlar kainata has şeyler. güneş sistemine direkt bir haslığı yok.saygılar..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.