KURANDAKİ BAZI KOZMİK AYETLER : GÜNEŞ LEKELERİ VE GÜNEŞ PATLAMASI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Kuranda kıyamete, hatta öte dünyaya dair bazı kozmik ayetler vardır. Tekasür Suresi’nde denilir ki; Hayır eğer kesin bir bilgiyle bilseydiniz cehennemi elbette görürdünüz. Sonra onu çıplak gözle görürsünüz. (Tekasür 5-7)

Zariat Suresi’nde ise “Rızkınız ve size vaad edilenler göktedir” (Zariyat 22) denilmektedir.

Buna göre ayetlerde bahsedilen cehennem hakkındaki şeyler kozmik olarak görülebilecek şeyler olarak düşünülebilir. Günümüzde de bu yönde bilgiler çok arttı. Milyon derecelere varan ateşler, ne kor ne bırakır tarzındaki yapılar gırla kainatta.

Beri yandan daha spesifik konular da var. Bunlardan biri de güneş lekleri ve güneş patlamaları.

Güneş lekeleri-güneş patlaması arasındaki ilişki ve Mürselat suresinde bahsedilen şey müthiş bir uyum içerisinde.

Şimdi güneş lekeleri ve güneş patlamaları konusunda bazı bilgiler verelim.

Güneş lekeleri ve güneş patlamaları=Uygun filtrelemeyle Güneş gözlemlendiğinde ilk dikkati çeken etrafına göre daha soğuk olması nedeniyle daha koyu gözüken belirli sınırlara sahip güneş lekeleridir. Güneş lekeleri, güçlü manyetik kuvvetlerin ısıyayımı engellediği ve sıcak iç bölgeden yüzeye doğru enerji transferinin azaldığı yoğun manyetik etkinliğin olduğu bölgelerdir. Manyetik alan koronanın aşırı ısınmasına neden olur ve yoğun güneş püskürtüleri ile koronada kütle fırlatılmasına neden olan etkin bölgeler oluşturur. Mürselat Suresinde ise şöyle geçer:

 

 

Öte yandan Mürselat suresi şöyle bitmektedir.

Artık bundan sonra hangi söze inanacaklar? (Mürselat 50)

Burada kozmik gerçekle çok uyumlu bir öte dünya gerçeğini görüyoruz. Ayette de ne deniliyordu:Hayır eğer kesin bir bilgiyle bilseydiniz cehennemi elbette görürdünüz. (Tekasür 5-6)

 

Ayrıca güneşin cehennemi çağrıştırmasıyla ilgili bknz 

Youtube Hesabımız