KUTSAL KİTAPLARA GÖRE HZ DAVUD’UN HAYATI

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Kutsal Kitaplardaki en farklı kişiliklerden birisi de Davud Peygamberdir. Öyle görülüyor ki bunun en önemli sebebi Hz Davud’un hayatının çeşitli güçler tarafından kendi çıkarları doğrultusunda değiştirilmesidir. Şimdi Kuran’ın düzelticiliği çerçevesinde ayrıntılara gelelim.

1) Hz Davud’un da başrollerde olduğu Talut kıssası Alemi İslamda nasıl, hangi merkezde anlaşılıyordu, “bugün nasıl anlaşılmalı” mevzusu..

 

 

2) Zebur’da gayet geçen “kötüler” ifadesi, bunun Samuel Kitabıyla Saul’a/Talut’a gayet yönlendirilmesi ve mesajın buharlaştırılması, saptırılması..

 

 

3) Samuel Kitabı’nda bu defa da Hz  Davud’u karalamalar ve Kuran’ın nezih düzelticiliği.. Antiparantez; burada şunu farketmeliyiz ki; Tanah metinleri yer yer ne kadar zıvanadan çıksa da Kuran bunları gayet baz alıyor. Tefsir de almak durumunda. Ve unutmayalım ki bu metinler, tozlu raflardaki bir takım karalamalar değil, milyonlarca kişinin resmi, gerçek, hakikat sandığı metinler..

 

 

 

4) Hz Davud, hayatında hiç  Bekkeye/Mekkeye/Kabeye gitmiş midir meselesi..

 

 

Sonuç olarak diyebiliriz ki Kuran tarihin tozlarını kirlerini gayet güzel bir şekilde ortaya koyuyor ve salt Hz Davud’un hayat hikayesiyle değil, “tarihin hayat hikayesiyle” de ders veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 9

FACEBOOK HESABIMIZ
YOUTUBE HESABIMIZ