MAAŞ, ŞÖHRET, ÇITA VE HAKİKAT

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Zehraveyn tefsirimizde Maaş, Şöhret ve Hakikat başlıklı kısım şöyle:

İşin önündeki büyük engellerden birisi de işin direkt para kazanılan bir şey olmasıdır. Maaş karşılığı yapılan bir görevdir din öğretimi ve din işleri. Bu yüzden de vasatlık, yapmacıklık, çıtayı yükseltmeme ahlak olmaktadır. Beri yandan ise genele hitap popülarite gerektirir, halk nazarında ya da belli kitleler nazarında ya da muktedirler nazarında.. Bu da belli yönlere çekmektedir işleri; gaybçılık, eleştiricilik, keşifçilik, oyalamacılık gibi.. Özel olarak işle ilgilenmenin sorunları da bunlar. Fakat hayatta da bunlar var. O zaman ne yapılacak?! Elcevab: bulunulan ya da hedeflenen konum doğru ve yanlışı belirlemeyecek. Bu da hayatın bir imtihanı. Beri yandan bunlara gitmeyen bir atmosfer de azami derecede hedeflenecek.. Yoksa kolaylıkla gidecektir.

Bu kısa ama önemli konuyu biraz daha anlamak açısından bazı videolar yayınlayalım. Çıtayı yükseltmeme iradesi belli zaten, bir de “yükseltme” iradesine bakalım.

“Sadece bunlar mı var” diyenler olabilir, sadece bunlar yok da daha kötüleri de var. Altını çizdiğimiz şey şu; burada hakikati ortaya koyma, çıtayı yükseltme bağlamında son derece sapışlar dikkat çekiyor. Bu da sadece sapanların, arzın problemi olmasa gerektir. Çıtayı düzgün bir şekilde yükseltmeme iradesi var genel olarak.. Bu noktada A’dan Z’ye, total bir irade gerekiyor.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız