MAKBUL BİR “EBU CEHİL”

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

……….

En temel mesele hakikatçiliğin, hakikat noktasındaki imtihanın -ki ana imtihandır- şu anda olmasıdır. Lakin iş ille de tarihi bir perspektife boğulup, hakikat-hakikatçilik tarihi kişilerle kayıtlandığı zaman kişi de rahatlıkla “makbul bir ebu cehil” olabiliyor. İşte bütün mesele de bu dön dolaş.

………………..

O yüzden akıl-vahiy zıtlığı vurgulanır, o yüzden ezbercilik, şekilcilik, korumacılık, maslahat, ümmet, bağlılık, his öncelenir, evhamlar saçılır, tehditler savrulur vesaire.. Ebu Cehil’e de Ebul Hakem, yani hikmetin babası denirdi. Kimisi binbir hikmetli sözü, ayeti, hadisi, işte bu bağlama sokmakta pek mahir. Yeter ki çuvalı bağlayan o olsun. Çünkü hakikatçilik dava edilirse altta kalacağını düşünüyor, kabullenmek durumunda kalabileceğini düşünüyor ve al sana bir dünya hesap!.. Üstelik çoğusu sadece onay gerektiriyor, “öncekiler” yapmış.. Alkış desen istemediğin kadar.. Yakınma desen istemediğin kadar.. Ahan da sana yol.

…………

İyi de imtihan bir oyun mu, mesele ille de nefsiyle barışık kalmak mı, iş başlamadan bitebilir mi, hakikat “makbul bir ebu cehil” çıkarmak için mi geldi, göreceğiz.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız