MEAL OKUMALIYIZ, AMA..

Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla..

Özellikle internette birkaç yıldır yaşadığım tecrübe bana şunu iyice gösterdi ki, insanlar meseleleri konuşmaya hiç hazır değil. Kafalarında sorular yok, merak yok, dolayısıyla da ilgi yok. Peki neden, neden insanlar hakikate meyyal değil? Bu kadar dine meyyal de hakikate değil?..

Cevap ise enteresan. Çünkü işe meal okuyarak başlamamışlar. Ya da zaten hiç meal okumamışlar. Kafalarında belli cevaplar var zaten, biliyorlar. Biliyorlar lakin, savunacak kadar değil, ezbere. O yüzden de mesele açıldığında büyük bir sükutla karşılaşıyorsunuz. Ya da onu hiç mesele etmedikleri için ömürlerinde, mesele değil sizin konuştuğunuz. Hatta siz artniyetlisiniz, fitne çıkarmaktır derdiniz. Ya da meşhur olmak..

Ve bütün bu manzara, meal okuyarak dini anlamaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu göstermekte. Bazıları diyebilir ki, “ama, tefsirle..” Yani hazır cevaplar da olacak. Hiç soru oluşmayacak kafalarda, dolayısıyla merak da oluşmayacak ve bu “en sağlıklı öğrenme” olacak. Kafası karışabilir, iyi anlaşılmıyor, bahaneleri de anında dile getirilir. Lakin bunu savunanlar eğer öğretmense sana şunu da rahatlıkla söyleyeceklerdir; en sağlıklı öğrenme çocuğun kafasında soru oluşturarak, merak, ilgi oluşturarak gerçekleşen öğrenmedir. İşte meal de bunu sağlıyor. Boşluklar bırakıyor, ipuçları veriyor. Aramaya sevkediyor. Meal bunu sağlıyor. O halde??.. O sorulara icabında bir ömür boyu cevaplar arayacak, kimisini hemen çözecek, kimisini on yıl sonra. Okuduğu herşeye ezbere inanmayacak cevap diye, işe iyi sahip çıkacak, hakikatin peşinde olacak. Sadece eski cevaplarla yetinmeyecek, bugünün imkanlarını da devreye sokacak. DESENİZE BU İSTENMİYOR.

Bu istenmeyebilir değil mi?

Çünkü din alanında da sanıldığından çok daha fazla bir statüko vardır. İşi sığlaştıran lakin işin sahibi gibi de görülen kişiler, gruplar. Bunlar konumlarını kaybetmek ister mi?.. Ve bunlara hep “sol ağızlardan” eleştiri getirildiği için de dokunulmaz edilmez. Çünkü eleştiri batı patentli gibi durmaktadır, artniyetlidir, demek ki yanlıştır diye düşünülür. Lakin artık bütün bu artıları eksileri, siyasetleri bir kenara bırakıp işin doğrusu nedir demenin vakti geldi. Çünkü şu ortaya çıktı ki, bu kadar rahat iletişim imkanlarına rağmen hakikat meselelerini, dolayısıyla hakikati konuşabilecek, meraklı, ilgili insan bulamıyorsunuz adeta bu yapıda. Böylesine bir bilgi çağında. Kuran’ın, hakikatin gücünün anlaşılacağı bir noktada araba marş etmiyor. Çünkü benzin yok, gaz yok. O meraklar, o sorular oluşmamış kafalarda, tam tersine ezberler, evhamlar falan var. Hala bunu dile getirmemek hakikate ihanet olur.

İnşallah bari okullara getirilen Kuranı Kerim dersi ile birlikte yeni kuşaklar meal okuyarak işe başlar. Ve yirmi yıl sonra meyvaları alınır işin. Bugün için ise diyeceğim, başından sonuna kadar bir kere bile meal okumamış insanlar kendilerine şunu bir sorsun. Allah bunu affeder mi?..

4 thoughts on “MEAL OKUMALIYIZ, AMA..

 • 30/01/2013 tarihinde, saat 15:56
  Permalink

  siz bu saflıkla ne dünyayı ne kuranı anlayabilirsiniz. kula kulluk etmeyin.

  Yanıtla
 • 30/01/2013 tarihinde, saat 17:57
  Permalink

  @st3792
  aman sen böyle uyanık ol da -kim olduğun belli değil mesela- biz saf olalım.

  Yanıtla
 • 21/02/2013 tarihinde, saat 00:19
  Permalink

  Arkadaşlar kesinlikle anladıgınız dilde size gönderilen emirleri okumanız gerekir(41;44)okumaya başlamadan önçe herşeyi sorgulayın hiçbirşeyi doğru kabul etmeyin, yeni siteler var kelimeleri tek tek veriyorlar kelime kelime çevirileri karşılaştırın.EDİP YÜKSELİN KURAN ÇEVİRİSİNDEKİ HATALAR adlı bir kitabı var onuda okuyun kelimeler üzerindeki tahribatları göreceksiniz.Meshep görüşlerini nasıl KURAN çevirilerine yansıtmışlar daha iyi anlarsınız.dr iht volkanhan çapar

  Yanıtla
 • 21/02/2013 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  @volkanhan çapar
  Kuran meali çocuk oyuncağı değil. kelimeleri dizerek yapamazsınız. edip yüksel de önce kendi hatalarına baksın.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız