MEHDİ VE “TUTAN HABERLER” HAKKINDA

Ortalık karışınca Mehdi beklentisi de artıyor. Lakin bir de “eldeki Kitab’la acaba bir şey yapılabilir mi” “bir şeyde eksik mi kalındı?” falan denilse.. Çünkü Kitab yeni bir çağ açacak potansiyel taşıyor, hatta Mehdi de bu sürecin sonunda gelebilir bize göre.. Fakat insanlar acaip beklentilere sokuluyor. Mehdi ve İsa olduğunu söyleyenler arttı.

Hatta şöyle enteresan bir şey gördüm.

Altında da şu yazıyor: Mekke’ nin dağları delinmiş, binaları dağlara erişmiş, saatin gölgesi inananların üzerine düşmüş gördüğünde, vakit ( Hz. Mehdi’ nin çıkış vakti) gelmiştir. (İbn-i Abi Şeyfah- El Muşannef hadis 124) ( El Ezraki- Kitab-ı Akbar Mekka Hadis 1724)

Burada bir defa “saatin gölgesi” tabiri, kıyametin yaklaştığı anlamındadır. Başka haberlerde kıyamete yakın yüksek binaların yapılacağı geçiyor. Dabbenin de yeraltından çıkacağı, kimi rivayetlerde Mekke’den çıkacağı geçiyor. Bu haber bunları birleştirmiş bir rivayet. Üstelik kaynaklarından zayıf rivayet olduğu görülüyor. Ki mesela Musannef’e baktım, saatin gölgesi diye bir tabir yok, “bil ki iş seni gölgelemektedir” deniliyor. Öbür kaynakta belki öyle bir tabir vardır. Amma velakin mevzu bambaşka bir şeymiş gibi lanse edilebiliyor. İnsanlar zaten yatış pozisyonundayken iyice koyverecek bir işaret ya da..

Bir de şu var kıyametle ilgili bu da İncil’den..

 

Yani bazen bir şey acaip tutuyor görülebilir.

Biraz da kaynak, bütünlük, ilahi hikmet gibi noktalara bakılmalı.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız