MERKEZİN İNŞASI VE KADER MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Bilindindiği gibi Kuran-ı Kerim’de kader kelimesi direkt geçmez ve imanın şartları sayılırken beş tane geçer. (bknz Nisa 136) Bu yüzden kimileri kadere imanın sonradan katıldığını, Emevi döneminin yönetimi kabullendirme zihniyetinin eseri olduğunu söyler. Kimileri ise kaderin hadislerde gayet geçtiğini, imanın şartlarının altı olduğunu, Kurancılığın bir tuzak olduğunu söyler.

Öte yandan, günümüzde Kuran’ın nazil olduğu zamana göre gayet farklı bir güne gelindi. Kainatı çözen bir medeniyet türedi ve onun empoze ettiği bir hakikat, hayat sözkonusu. Kuran’ın bugüne ve tarihe de hitap etmesi gayet hayati yani, kader bu bakımdan hayati bir hale geldi. Hasılı sadece hadiste geçiyor o yüzden iman ediyoruz durumundan biraz çıktı olay. İlle de sadece orada kalmaya çalışmak da işi sakata götürür. Asıl “işte Kuran günü ve tarihi de açıklıyor, demek ki kader varmış” demek gerekirken buna sapıyorsunuz çünkü. Yoksa böyle bir şey denilemediğinden mi denilir.. Düşünelim ki, tarihin kırk türlü gelişme ihtimali varken böyle gelişti ve bugüne gelindi. Kuran’ın bunu bilerek konuşması, beri yandan buna yol açması ne kadar önemlidir.. Kader inancı da en başta buna dair olmalı bugün.

Ve bakıldığı zaman tarihte Kuran’ın anlaşılmasına ve tebliğine iyi yönelinmediği görülüyor. Biraz da bu yüzden, batı alemi katolikliği eleştirip başka boyutlara geçerken “acaba İslama mı geçsek” diye ciddi bir tartışma yaşamadı hiç, sonra deizme geçerken de aynı. Ve iş ille de başka yönlerde büyüdü geldi, burayı da sardı. Şimdilerde ise yine dinler, gelenekler bir ölçüde rağbet görmeye başladı. Beri yandan, bir iletişim çağı ve hakikatlerin kolay yayılması durumu sözkonusu. Fakat hevacılık da, her çeşit gelenekçilik de, modernizm de pompalanmakta. Hasıl tarihi bu şekilde okuyup hakikatçiliği bu şekilde öne çıkarma ve bunun bir dalga haline gelmesi gayet problem. Lakin soralım; Kuran’ın BUGÜN bize yol göstericiliği var mı bu şekilde? Dünyayı değiştirmesi potansiyeli var mı bu şekilde? Bir de üstüne imtihan var mı bu şekilde? İşte de kader budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 7

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız