NEDEN BU KADAR ÇOK AKLIMIZ VAR?

Esirgeyen Bağışlayan Allah’ın adıyla..

Arılar sırf bu dünyaya dönük yaşıyor. Karıncalar sırf bu dünyaya dönük yaşıyor. Diğer böcekler, hayvanlar sırf bu dünyaya dönük yaşıyor. Ve ona göre bir akılları var. Barınacak kadar, beslenecek kadar, yaşayacak kadar.

Hepsi de yaşayıp gidiyor netekim.

İnsanda ise bu anlamda müthiş bir akıl fazlası var. Sırf bu dünyada yaşamak için bu kadar akla gerek yok. Lakin eğer birileri o aklı sırf bu dünyaya yöneltiyorsa ve bu yönde adeta bir yarış başlatıyorsa, hakimiyet mücadelesinin bir sonucu olarak, birileri de yaya kalmamak için onlar da öyle olmak durumunda kalır. Lakin bu mantıkta da belirleyici olan aklı maaş dikkat edilirse. O da “insan sosyal bir varlıktır” mantığına dayanıyor. İşte bizim milletin büyük çıkmazı. Batı ile hakimiyet mücadelesi, bizi batıcı yaptı nihayet. Batıyı yenmek için batıcılık?.. Aklı maaş olarak bu doğru gibi duruyor, lakin şu soruyu sormak lazım “yahu hayat dünyadan mı ibaret?” 

Hemen, “hayır, ama..” gibi açıklamalar gelir.

Ben sizi biraz geriye götüreyim, devlet ebed müddet mantığı sonucu kardeş katline cevaz veren mantık ne idi? Batıyı yenmek için batıcı olan mantıktan farklı bir şey mi? Peki o zaman kim, ne için mücadele ediyor? Aklı maaş, bütün bilinçaltını adeta kaplamışsa böyle, bütün bir tarihle, gündemle, elbette farklıklar da oluşacak bunun içinde. Ama o da aklı maaş, bu da aklı maaştır nihayet. Mesele ise neden bu kadar çok aklımızın olduğu, baştaki soruya dönelim. Yaşamak için mi? Yoksa biz mi o hale getirdik?

Yoksa Kuran’ı, ayetleri, kainattaki ayetleri, tarihi, düşündükçe düşünelim, tefekkür edelim, anlayalım diye mi? İşte bu noktada aklımız çok değil, az bile. O halde?..

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız