NUH TUFANI HAKKINDA

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Nuh tufanı hakkında şöyle bir çalışma var örneğin. bknz

Beri yandan; müfessirler, Cezire’de, Musul civarında gibi ifadeler kullanmıştır Cudi ile ilgili.. Bir de Şam’da, Diyarbakır’da ya da her dağ olabilir gibi rivayetler vardır. Yakın zamanda ise Hamidullah “Ağrı dağında bir tepedir” demiştir.. Muhammed Esed, Mevdudi ve Diyanet İslam Ansiklopedisi ise “Cezire’deki dağdır” der. Burada Cezire rivayetini gayet ciddiye almayı gerektirecek deliller vardır. (bknz Diyanet İslam Ansiklopedisi Cudi madesi)

Linkini verdiğimiz yazıya dönersek; neden Tevrat’ta Ararat geçiyor, neden Türkiye’de Ağrı’da aranıyor gibi noktalara odaklanılmış.. Bizce bunların daha basit ve net bir çözümü var; şöyle ki..

………………

Bir diğer mesele de tufanın bilimsel olabilirliği, mucize olarak nasıl olduğu vs meselesidir. Açıklamalarımızı bu mevzuyla tamamlayalım. Bknz:

…………

İnce bir mesele; Yağmur..

……..

Antiparantez; Tanah metinlerinde bulutların yerden yükseldiği, yağmurun buluttan geldiği meselesi gayet işlenir. Lakin Yaratılış 2. bölümde şöye geçer:

Yeryüzünde yabanıl bir fidan, bir ot bile bitmemişti. Çünkü RAB Tanrı henüz yeryüzüne yağmur göndermemişti. Toprağı işleyecek insan da yoktu. Yerden yükselen buhar bütün toprakları suluyordu. [Yaratılış 2: 5-6]

Yağmurdan ilk bahsedilen yer ise tufan hadisesidir. Dolayısıyla Yahudi geleneğindeki iki görüşten biri olan, bulutların üstten gelen suyu yağdırdığı iddiası Nuh tufanı ile ilgili anlatıya dayalı gözüküyor.

Bir cevap yazın

*
= 3 + 3