ÖBÜR DÜNYANIN VE MANANIN DİRİLTİCİLİĞİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Öbür dünya bu dünya meselesi gayet kritik. Çünkü şeytan insanı en ziyade bu dünya hayatıyla kandırmaktadır. Yine denilebilir ki, pek çok kişi bu dünyaya çok önem verdiği halde öbür dünyayı da az çok dillendirebilir. Burada doğruların azami derecede söylenebilir, görülür olmasına dikkat kesilmeli. Özellikle de işin gayet tıkandığı zamanımızda.. Burada şuna dikkat edilmelidir: Mesela Hz Ali’ye sormuşlar: “Dünya nedir?” diye. O da şöyle cevap vermiş: “Kişiyi Allah’tan alıkoyan her şey.” Hasılı tevhid, ruhen, “fazlasıyla Allah’a bağlılık”tır, bu olmadıkça sorun da hep düşünülmeli.

Peki bu nasıl olacaktır? Denilebilir ki; Kuran ve levhi mahfuz merkezli olmaya dikkat edilmeli. Çünkü dağınıklıklar bunu engelliyor. Burada da en mühim bir nokta dünyanın bir şekilde gündemimizi kaplamasıdır. Kuran’a baktığımız zaman ise Kuran’ın ahiret merkezli bir yönlendiriciliği olduğunu görüyoruz. Ücretleriniz ancak orada tastamam verilecek deniliyor mesela. (bknz Ali İmran 185) Dünya nimetlerine göz dikmeme vurgulanıyor. (bknz Taha 131) Öte yandan, dünyaya da bunun elzem olduğu düşünülebilir çok rahat. Bu, dünyadan el etek çekme anlamında değil ama dünyayı en ziyade ıslah edecek olan şeyin, doğruları görme ve söyleme olduğu noktasında.. Çünkü mesela Kuran’ın delillerini yaymaya sıra gelmiyor bir türlü, şu ilim ve iletişim çağında.. Halbuk dünyayı da en değiştirecek şey bu. Mesela İsra 9. ayette şöyle denilir:

Şüphesiz bu Kur’an en doğru yola yöneltir ve salih ameller işleyen mü’minlere kendileri için büyük bir ecir olduğunu müjdeler. (İsra 9)

 

KONU HAKKINDA VİDEO AÇIKLAMA

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Rafet Küçük (@zehraveyn_tefsiri)’in paylaştığı bir gönderi ()

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız