HAKKIMIZDA

Rafet KÜÇÜK  

1973 Trabzon doğumlu, Pendik İHL ve Ankara İlahiyat mezunu, DİKAB öğretmeni, Tercümanı Ahval ve Tercümanı Hakikat sitelerinde yazar, Fatiha ve Zehraveyn Tefsiri müellifi. Bu siteyi sırf Kuran araştırmalarına hasrettik.

Saniyen; sitemizdeki bazı yazılar, bazı tevafukları belirtme amaçlıdır, bazı yazılar ise tesbit ve araştırma ağırlıklıdır. Açıkçası biz ilkin, Kuran’a yönelişin ve Kurani dirilişin tevafuklar üzerinden olacağını düşünüyorduk, sonra ayetlerin bilimsel keşiflere işaret etmesi noktasına gayet odaklandık, şimdi ise bu işin Kuran’ın Tevrat ve İncil’i düzelticiliği üzerinden olması gerektiğini düşünüyoruz. Bütün buralardaki temel mevzu ise Kuran’ın Levhi Mahfuzdanlığının nereden iyice anlaşılacağı noktası idi. Çünkü günümüzün sorunu budur. Ve gördük ki bu Kuran’ın Tevrat ve İncil’i düzelticiliği noktasıdır başta. Çünkü üzerine konuşulduğu açık olanla daha müphem olan aynı derecede değil. İkincisi, bu mevzu günümüzde gayet anlaşılmakta. Üçüncüsü de en yoğun delil içeren alan bu. Bir dördüncüsü, tarihi de açıklıyor bu alan, tarihe bakıldığı zaman geri kalınan nokta bu.  Elbet zihinler açılmadı mı her açıklama az gelir de; en mantıklısı, makulü ve verimlisi bu ve buna bakılmalı, bu noktada yol alınmalı.  İnşaAllah çalışmalarımız faydalı olur.

 

Kuran’ın Dünya Çapında Anlaşılması Davası

Burada bir kaç konunun altının çizilmesi lazım. Birincisi; bilindiği gibi hakikat meseleleri çok. Zaten Kuran levhi mahfuzdan, hem kendi içinde anlam boyutları var. Bir de özellikle de kainatın keşfinden sonra, “Kuran’da geçen göklerin ve yerin yaratılması, kainattaki işleyiş gibi konular, nasıl anlaşılmalı” soruları oluştu. Çünkü dünyanın güneş çevresinde döndüğü iddiası batılıların bulduğu bir iddiaydı ve gerçekti. Yaratılış meselesi hakeza, çünkü bigbang iddiası da böyle. Öte yandan bir de evrim iddiaları var. Bütün bunlar Kurani çerçevede ya onaylanmak ya eleştirilmek durumunda ve bu güçlü şekilde olmalı. İşte bu meseleler uzun zamandır masada. İzahlar, teoriler de az değil, fakat belirttiğimiz sorunlar çok. Tabii, bilimsel teorilerin zaman içinde gelişmesi ve “teori” olmaları problemi de az değil bu noktada. Dolayısıyla bir bekleyiş havası.. Fakat gayet netleşen konular da var, bunlar ne olacak?..

İkincisi; Kuran’ın Tevrat ve İncil’i son derece düzelticiliği boyutları var. Ve bunlar nedense ve nedense ve nedense gecikmiş de gecikmiş. Neden gecikti, hakikatçiliğin zayıflığında bunun bir rolü var mı? Şimdi hakikatçiliğin çıkışında bu damar lokomatif olabilir mi, olmalı mı konuları var. Ve tabii meselelerin ortaya konulması ve konuşulması başta.

Üçüncüsü de biz bu konuları niye konuşuyoruz meselesi var. İnsanlar ve devir öyle istediği için mi, bir şekilde savunu olsun diye mi, Kuran’ın iyi anlaşılması ve dünyaya tebliği gereğinden mi? İşte buradaki amaç, ayrıntılarda işi o tarafa bu tarafa çekiyor. Yine bu çerçevede Kuran’ın levhi mahfuzdan olup tabiatıyla meseleleri bugün açısından da içerip içermediği konuları var. Hatta bu bağlamda tarihi izah ediciliği var.

Dördüncüsü; işte bütün bu meselelerin sadece konuşulması değil, doğruların biriktirilmesi ve “doğrular alanının” insanlara yol gösterici şekilde belirmesi lazım. O yüzden de kitlelerin meseleleri sahiplenmesi şart. Çünkü üç beş kişi ile ve ağır aksak bir gidişte “sen dedin, ben dedim” davası  çok oluyor.

Elhasıl, bütün bu meseleler elbet bir anda çözülemez ama bir sorun olarak belirtilmeli. Çünkü sorun olmazsa çözüm de zaten olmaz. Bilgi ve iletişim ve aynı zamanda heva ve imaj çağında bu işler biraz çabuk olmalı, artı.

HAKKIMIZDA” için 7 yorum

 • 09/07/2012 tarihinde, saat 13:22
  Permalink

  Hayırlı olsun. İnşallah buradan gönderilen mesajlar gerekli yerlere ulaşır. Başarınız daim olsun.

  Yanıtla
 • 21/02/2013 tarihinde, saat 00:23
  Permalink

  hayırlı olsun 1973 adanalıyım!

  Yanıtla
 • 31/03/2013 tarihinde, saat 10:05
  Permalink

  Allah razı olsun, başarılarınızın devamını dilerim

  Yanıtla
 • 29/10/2013 tarihinde, saat 00:54
  Permalink

  merhaba birşey merak ediyorum lütfen cvplarsanız sevinirim.ERBAINİ İDRİSİYYE isimli kırk ismi şerif kitabını yenı bitirdim.aklıma takılan kütübi sitteyi okudum tabi birkaç cildini ama hiç rastlamamıştım idris a.s indirilen 40 ismi şerifi kısaca okudum inandım ama meraktayım doğrusu inmişmidir?
  içki sarhoş olunmadığı sürece kullanılırmı?sarhoş olunmadan namazlar kılınırmı ?çok rica edicem sayfanızı merak ve heyecanla takip ediyorum cvbınıza ihtiyacım var çünkü kabul edelim ki konu din olunca dindarda ve olmayanda bazı sorularıma cvb bile vermiyorlar.ki ben araştırıp sonra soruyorum fakat aklımda karışmıyor değil.teşekkürler

  Yanıtla
 • 29/10/2013 tarihinde, saat 01:23
  Permalink

  içki haramdır, çoğu sarhoş edenin azı da haramdır. diye hadis var. öbür bahsettiğiniz kitabı bilmiyorum. bizim alanımız fıkıh ya da tasavvuf değil daha başka meseleler genelde.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 1

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız