SAAT-KIYAMET, CEHENNEM VE GÜNEŞ HAKKINDA

 

Furkan Suresindeki ayetlerde saat konusunda uyarılar vardır.  Ayetlerin devamında şöyle der: “De ki: Bu mu hayırlı yoksa takva sahiplerine vaad edilen ebedilik cenneti mi? Orası onlar için bir mükafat ve varış yeridir.” ( Furkan 15)

Hasılı insan, saat, yani kıyamet gerçeğini iyi gözetmelidir. Çünkü unutturacak şeyler fazla. Özellikle de zamanımızda.. Yoksa iyi hesap yapan insanın hesabı bu kadar da şaşmaz.

Bu anlamda; kıyamete saat denilmesi, saatin de güneşle alakası, kıyametin de güneşle alakası (bknz Tekvir 1 vb) işin gerçekliği açısından dikkat çekici noktalar. Beri yandan cehennemin de güneşle bir benzerliği, alakası dikkat çekiyor. Bu meselelere göz açmak mühim hasıl. Çünkü hatırlamak zorlaştı, ama hatırlatıcılar da arttı.

Bu çerçevede dikkat edilirse ayette cehennemin uğultusundan bahsediliyor. Günümüzde güneşin ve yıldızların sesleri dinlenebiliyor. Beri yandan ayetlerde cehennemin kasır/köşk gibi kıvılcımlar attığı geçer. Ve bu kıvılcımların sapsarı develer/halatlar gibi oldukları.. (bknz Mürselat 32, 33)

Şu videoya dikkat:

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız