SALİH AMEL MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Salih kelimesi, olgun, elverişli, uygun, yakışır, iyi gibi anlamlara gelmektedir. Kuran’da sürekli “iman eden ve salih amel işleyenler” diye geçer. Lakin bu kelime de terimleşmeye uğramış ve “emredilen işlere” indirgenmiştir, namaz, oruç gibi..

…..

Halbuki uygun elverişli kelimesi aslında herkese ve duruma göre değişebilen geniş bir yelpazeye işaret etmekte. Bunun “iman” ile bağlanması ise, imanın gerektirmesi mantığı ile işi netleştirmekte. Yani iman dolayısıyla kişi kendi kapasitesi ve karşılaştığı durumlar bağlamında pek çok şeyi yapmak durumundadır ki, bunlar tek tek sayılamaz. Çünkü bunlar tabii olarak kişiden kişiye, durumdan duruma değişir. İnsanlar ise sürekli herkese yönelik somut standartlar arayışındalar, bu ise işi sığlaştırmakta. Ve iç hukukun oluşmasını engellemekte adeta. Herşey için fetva aranmakta, sorulmakta güya. Halbuki insan salt iman dolayısıyla pek çok durumda direkt harekete geçmelidir tabii olarak. Onun için “salih” kelimesi kullanılmaktadır, uygun, elverişli, yakışır.

………

O halde sadece namaz ve oruçtan sorulmayacağımızı, imanın ve kapasitemizin gerektirdiği pek çok iş olduğunun farkında olmak lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 3

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız