“SEKAR NE DEMEK”

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Mearic Suresi azabın sorulmasıyla başlar. Diğer ayetler ise adeta kainatta yeni görülen SGR 1806-20 adlı bir pulsarı gayet çağrıştırıyor. Şöyle ki:

 

Antiparantez; bu pulsar 2000’li yıllarda şimdiye kadar görülen en büyük manyetik patlamayı yaptı. Etkileri dünyada dahi gayet hissedildi. Çok dikkat çekici bir yıldız bu yani, herhangi bir yıldız değil.

 

Öte yandan Tarık Suresi 1-2. ayetlerde VeSsemai vetTarig Vema edrakematTarig denilir.

Burada geçen Sema ve TaRİG kelimeleri SGR ifadesini çağrıştırıyor.

Ayetlerin rakamsal ifadesi de 86 1-2  1806-20 yi çağrıştırıyor.

Diğer ayette ise diyor ki; o delen yıldızdır.

Bu ayetlerde geçen yıldızın pulsar olduğu görülmüştür. Çünkü Tarık, tak tak eden demektir. Pulsarlar da radyo sinyali gönderir ve tak tak şeklinde sesler çıkarır. SGR diye bahssedilen yıldız da özel bir pulsar. Ve en meşhur pulsar denilebilir.

Beri yandan ayetlerde sadece Segar (Gaf harfi ile) kelimesi cehennemin isimlerinden biri olarak geçiyor. Cehennem hakkında ise kainattaki şeylerin düşündürücü olduğu gayet aşikar. Segar hakkında ayetlerde şöyle geçer:

26 – Ben onu Segar’a (cehenneme) sokacağım.

27 – Bilir misin sen, nedir o segar?

28 – Ne geriye bir şey kor, ne bırakır.

29 – Durmadan derileri kavurur.

 

35 – Kuşkusuz o (Segar) en büyüklerden biridir.

36 – Uyarmak için insanları..

37 – İçinizden ileri gitmek veya geri kalmak isteyen kimseleri..

 

SONUÇ:

Peki bütün bunlardan cehennemin bu yıldız olduğu mu çıkıyor. Elcevab; tabii iş tevafuk düzeyinde gayet. Lakin çok dikkat çekici tevafuklar.. Yine denilebilir ki, kainattaki dehşetli durumların cehennemi çağrıştırması onun gerçekliğini zihne işlemekte. Bu anlamda başka çağrıştırmalar da var çeşitli ayet ve hadislerde. Demek ki amaç da budur, direkt adres vermek değil. Beri yandan buradan cehennemin çeşitli bölümleri olan bir yer olduğu da düşünülebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 0

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız