ŞEYTANA TAPMAYIN İFADESİ, YASİN SURESİ 60. AYETİN TEFSİRİ

Şunu unutmayalım ki pek çok insan düpedüz şeytana tapmaz. Fakat ayette böyle bir şeyden bahsediliyor. Yasin Suresi 60. ayette; Ey Ademoğulları, size “şeytana tapmayın çünkü o sizin apaçık bir düşmanınızdır” demedim mi? deniliyor. Bu, öbür dünyada geçen bir sahnedir ve Allah Teala böyle demektedir ve geniş bir kitleye böyle dediği anlaşılmaktadır. Halbuki satanist denilen şeytana tapanlar bu dünyada gayet azdır. Demek ki, buradaki tapma, tamamen sözünü dinleme, kumandasına girme anlamındadır. Özellikle de şirk noktasında.. Benzeri bir ayette şöyle geçer:

Onların hepsini bir araya getirdiği gün Allah, meleklere diyecek ki: “Bunlar size mi kulluk ediyorlardı?” Melekler, seni tenzih ederiz derler, sensin bizim sahibimiz ve yardımcımız, onlar değil. Hayır, onlar, cinlere kulluk ediyorlardı, çoğu onlara inanıyordu. (Sebe 40-41)

İnanmak.. Ve düşünelim; şeytan görünmeyen bir varlık olduğundan bu fazlasıyla söz konusu olabilir. Hem kandırma da heva heves, dünya, nefis peşinde koşturma şeklinde cereyan ediyor. Hem pek çok nesilleri saptırdığı da ortada. Küçümsenecek bir durum değil yani. O zaman doğru yol hususunda azami dikkat gerekir, sadece iddiasında değil.

Öte yandan, elbette kötülük yolları belli, haramlar belli. Fakat bir de Kitabi çerçevede muradı ilahiyi görmeye çalışma ve buna göre hareket etmeye çalışma vardır. Bu ise gayet dikkat isteyen bir alan. Çünkü delillere ve bütünlüğe dikkat edilmedi miydi, her tarafa çekilebiliyor insan icabında.Ya da zaten hiç yanaşmıyor. Ayette de iki anlamlı şekilde “sakın aldatıcı sizi Allah ile/hakkında aldatmasın” (bknz Fatır 5) denilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 8

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız