SIFIR YORUM MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Hakikat meselesinde en kafa karıştıran ve vesveseye yol açan sorun “sıfır yorum” meselesidir. Yani “ben demiyorum, kesinlikle böyle” meselesi. Böyle bir şey aranıyor ya da varsayılıyor, ama yok.

……..

Bu mesele “hüküm ancak Allah’ındır” gerçeğinden kaynaklanmaktadır temelde. Yani nihai kesin hüküm ulaşılamazdır aslında. Lakin bu seni “ona ulaşmamaya çalışmaya” götürürse de hakikate ulaşamazsın. Çünkü hiçbir şey senin sıfır yorumun gözetilerek verilmemiştir. Düşünelim; ayetler yoruma, bağlantılar kurmaya bakar. Yoksa pek çok mesele anlaşılmaz, yanlış anlaşılır vs. Maddi gerçekler de hiç yorum yapmazsan seni Tevhid’e götürmez. Hatta maddi gerçeklerin kendisine bile hiç yorum yapmadan ulaşamazsın. Mesela denilmiştir ki, parçalanamaz bir parça olmalıdır maddede ve bu mantık en sonunda atoma ulaştırmıştır. Atom parçalanabiliyor, lakin atoma ulaştıran “parçalanamaz parça” olduğu yorumuydu. O yorum olmasaydı ona ulaşılamayacaktı.

……………

Velhasıl bütün bu çerçevede insana düşen hakikate ulaşmaya çalışmadır. Ve nihai hükmün, herşeyi bilen Allah tarafından verileceğini de bilerek. Zaten bu hakikate de başka türlü ulaşamazsın. Söylenenler donmaya ve nihai hüküm olmaya başlar.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız