TARİHİN SONU-KURAN’IN GERÇEKLİĞİ 2

Esirgeyen Bağışlayan Allahın adıyla..

İlk bölümde Kuranın nasıl da ancak günümüzde ulaşılan gerçeklere işaret ettiğini vurgulamıştık.

Şimdi gelelim. Peki Kuranda neden “dünyanın güneş etrafında döndüğü” vurgulanmıyor? Böylesine temel bir gerçek.. Gerçi Enbiya 33. ayette “gece, gündüz, güneş ve ay hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedir” diyor. Gece ve gündüzün dünya anlamına geldiği açık. Ama bu herşey bilindikten sonra çıkan bir şey. Neden direkt önceden anlaşılabilecek biçimde söylenmedi acaba?  

Güneş, ay, gece, gündüz insanların gündelik hayatta algıladığı boyutta ele alınıyor genelde Kuranda. Güneş doğunca gündüz olur, güneş batınca gece olur. Gece ay çıkar. İnsanların binlerce yıldır yaşadığı gerçeklik budur.

Onun için eski tefsirlerde güneşin dünyanın etrafında döndüğü, dünyanın düz olduğu gibi şeyler yer almış tabii olarak. Zaten bilindiği gibi Rönesans, Reform hareketlerinin, din-bilim çatışmasının en belirgin, temel motivasyonu da dünyanın güneş etrafında döndüğü noktasıydı. Çünkü kilise aksini savunuyordu ve bu dini bir gerçekti. Aksi ortaya çıkınca buna yüklenildi ve çözülme-ilerleme buradan oldu.

Dönelim, Kuranda buna niye direkt işaret olmadığına yine. Çünkü buna işaret olsaydı insanlar bunu çabucak görürdü. İnsanların sürekli muhatap oldukları bir gerçeklik sözkonusu sonuçta, güneş, dünya, gece, gündüz. Buna işaret edildiği zaman birileri mutlaka bunu görür ve savunurdu. Ve gerçek çok daha erken ortaya çıkardı ve insanlık tarihi farklı olurdu.

İnsanlık tarihi çok daha farklı olurdu, altını çiziyorum.

Gelelim bugün ortaya çıkan çok daha sofistike Kurani gerçeklere yine. Bu gerçeklerin bugün ortaya çıkması, bugün ortaya çıkmalarının gerektiği içindir o zaman. Daha önce ortaya çıkabilecek gerçeğe işaret edilmemiş, bugün ortaya çıkan gerçeklere ise işaret edilmiş. Çünkü o zaman Müslümanlar zaten güçlü, bu gerçeklere ihtiyaç duymayacak bir maneviyat, iman içerisindeydiler. Bugün ise öyle mi?.. Tam tersi insanlar dinden uzaklaşmış, dini gerçekler şüpheli şaibeli şeyler olarak görülmekte. Maddiyatçılık almış başını gitmiş vs.

Peygamberden sonra asırlar geçmiş, Kuranın Allahın mesajı olduğu, “herşeyi bilenin” mesajı olduğu gerçeği pek hissedilmiyor.

Yani Kuranın belirttiği gerçeklerden sonra belirtmediği gerçekler de hikmet dolu düşünülürse. Ve Kuranı anlamak açısından bu da önemli. Kuran sadece maddeyi değil insanlık tarihini de bilen ve dikkate alan bir gücün mesajıdır çünkü.

2 thoughts on “TARİHİN SONU-KURAN’IN GERÇEKLİĞİ 2

  • 28/05/2012 tarihinde, saat 10:53
    Permalink

    Burada soruyu sormuşsun ama cevabı vermemişsin.”Dünyanın güneşin etrafında döndüğü” neden belirtilmemiş kuranda ? Çünkü dönmüyor !Eğer güncel bilimsel verileri takip etseydin, dünyanın güneş etrafında daire veya elips şeklinde dönmediğini görürdün.Tam tersine ikiside birbirine sarmalanmış yılan gibi bir yörünge izleyip ileriye doğru gidiyorlar…Şöylede tarif edilebilir, iki balığın hızlı bir şekilde aynı doğrultuda falsolu olarak ilerlemesi gibi…Asla bir dönüş söz konusu değil.İşte bu nedenle kuranı kerim yalan yanlış tanımlar vermez…Hep tefsir etme gafletine düşen ilimsiz cahil insanların uydurmalarıdır bu gibi sözler…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız