“TARİHİN SONU” NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Tarihin sonu paradigmamızı öncelikle şu yazılarla ortaya koymuştuk. Bknz 1 bknz 2 Lakin insanlarda “Ahir Zaman” algısı özellikle de son zamanlarda çok güçlü olduğu için o noktadaki duruşumuzu da belirtelim. Yani, ahir zaman mı demek istiyoruz?

Tek kelimeyle Hayır! bunu hemen söyleyelim. Peki neden “tarihin sonu” dedik o zaman? Bilindiği gibi bu kavram liberalizm için kullanılıyordu, insanlığın ulaştığı en üst seviye anlamında. Bir defa buna karşı bir tepkisellik öncelikle. İkinci olarak ise bilgi ve internet çağıyla dünya çapında tamamen manaya yönelme şansı doğdu. Ve bu bağlamda Hakikatin, Kuranın  gücünü ortaya koyabilme. Ve bu durum; insanlığın, aklı maaşın ağırlığından, etkilerinden kurtulması anlamında hayati gözükmekte. Üstelik bu zamana kadarki tarihten çok farklı olduğu için de “tarihin sonu” dedik. Üçüncüsü ve çok önemlisi ise buna Kuran’da işaret olduğunu söyledik. Bknz

Dönelim yine başladığımız noktaya Ahir Zaman mı?.. Açıkçası bilemeyiz. Ama bu saydığımız şeyler zaten “insanın kurtuluşu için” gerekli olan şeyler. Kurana yönelme, hakikate yönelme.. İnsanlık kurtulur mu, kurtulmaz mı, ne derece kurtulur. Sonra ne olur? sorularına gelince ise.. Bunları düşünerek bu işi yapamazsınız zaten. Mühim olan mananın, aklı maadın bir tür bağımsızlığa kavuşması. Aracılardan kurtulunması, aklı maaştan kurtulunması. Bu, Hakikatin akıl mantık planında olabilecek en güçlü şekilde ortaya konulmasını sağlayacak. Ve herkesin de ulaşma imkanı olacak şekilde. Kuran mealine ulaşma imkanı var, verilen bilgileri araştırma, çek etme imkanı var, anlamadığını sorma imkanı var, ek yapma, itiraz etme imkanı var. Her türlü imkan var. Öte yandan herkes konuşuyor, herkes iddialarını ortaya koyuyor, eşit bir ortam. İnsanlık doğruyu aramada, bulmada, seçmede hiç bu kadar özgür olmamıştı, mühim olan budur.

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız