TEKVİR SURESİ VE KIYAMET 1

Esirgeyen Bağışlayan Allahın adıyla..

Güneş dürülüp toplandığı zaman [Tekvir 1]

Buna “köreltildiği zaman” anlamı da verilmiş. Sonraki ayetler kıyametin vuku bulduğundan bahsettiği için ve araştırmalarımız sonucunda güneşin kızıldev olacağı ve kıyametin de böylece gerçekleşeceği büyük ihtimal olduğu için güneşin kızıldevden karacüceye dönüşmesi mevzubahs olsa gerek buradaki dürülme. Bu ise birkaç milyar yıl demek. Dikkat..

Güneş 8 milyar yıl sonra beyaz cüce ve 14.4 milyar yıl sonra kara cüce olacakmış.

Bu arada Tekvir Suresi ikinci ayet ise “Yıldızların ışığı bulandığı zaman” diyor. Bu ise 120 trilyon yıl sonra olacakmış bilime göre.

120 trilyon yıl!….

Ve bir başka surede yine kıyamet manzaralarından önce bu defa “yıldızların ışığı silindiği zaman” (Mürselat 8) diye başlıyor ki, bunun da bilime göre trilyon kere trilyon yıl sonra falan olacağını görüyoruz.

Peki bütün bunlar ne demek oluyor? Neden “kıyametten sonra” trilyon yıllar geçiyor boş boş?..

Takip mekanizmamız siliniyor.

Kuran bize şunu söylüyor açık şekilde.. Kıyamet devresinde bildiğiniz zaman akışını unutun. Bunu özellikle vurguluyor, çünkü bu bahsettiğimiz senaryoda güneş 5.4 milyar yıl sonra kızıldev olmaya başlıyor. Ve dünyaya yaklaşması denilen olay 2,5 milyar yıl sürüyor. Yani kıyamete sonsuz denecek vakit var.

Kuranda pek çok yerde kıyametin ansızın geleceği söylenir. Neye göre ansızın. Bu ansızın vurgusu nedir?.. Eğer bir şeyin 5.4 milyar yıl sonra olmasını bekliyorsan bu 1000 yıl sonra bile olsa ansızın olmuş olur değil mi?..

Dönelim, takip mekanizmamızı kırıyor Kuran; çünki maddi planda bu görselliğe ulaşacağımız için bu vurgular yapıldı. Ama zaman kavramını unutun. O trilyon yıl sonra olacaklar bir anda olduğu gibi “5.4 milyar yıl sonra” olacak da bir anda olacaktır.

Bir cevap yazın

*
= 3 + 0