YERYÜZÜNÜN UÇLARINDAN ETRAFINDAN EKSİLMESİ EKSİLTİLMESİ

Rad Suresi’nde yeryüzüne geliyoruz ve onu uçlarından etrafından eksiltiyoruz denilmekte. Bu yerin uçlarından eksiltilmesi ise son zamanlarda çıkan levha tektoniğine çok benzemekte.

Rad 41. ayet şöyledir: Bizim yeryüzüne geldiğimizi ve onu etrafından/taraflarından/uçlarından eksilttiğimizi görmezler mi? Allah hükmeder, O’nun hükmünün ardına düşecek yoktur. O hesabı çabuk görendir.

Şimdi şu videoya dikkat. Ve “Gelmek” “Uçlar” “Eksiltmek” kelimelerine..

 

Konuyu Kurani çerçevede vurgulayan bir video.

 

Öte yandan “dağları görursün de onları durur sanırsın, halbuki onlar bulutun yürümesi gibi yürümektedir..” (Neml 88) denilmektedir. O da buna çıkıyor. Elbette burada işari ya da biraz örtük şekilde bu anlam çıkıyor. Öte yandan, tefsirlerde, yeryüzüne geliyoruz ve onu uçlarından eksiltiyoruz; yani “İslam toprakları genişliyor ya da nesiller geçip değişiyor ya da herşey eskiyor” gibi anlaşılmıştır. Fakat görüldüğü üzere bu anlam da az işari değildir. Yani “nereden çıktı işari anlama yönelme” denilecek bir ayet değil bu. Yeryüzünün uçlarından eksiltilmesi, Allah’ın kudretini vurgulamakta, levha tektoniği de bunu gayet vurguluyor. Kelime anlamı da tam uygun üstelik. Fakat tabii şu da var ki bağlamdan çok uzaklaşmamalı. Mesela kimileri sanki hiç bağlam yok da sırf “yere geliyoruz uclarından eksiltiyoruz” şeklinde bir ayet varmış gibi her ihtimali ayete direkt giydiriyor. Örneğin şu video:

 

Halbuki ayette müşriklerin devrinin geçmekte olduğu, İslamın ise büyüdüğü anlamı var bağlam olarak. Bunu levha tektoniği kuramında da görüyoruz. Bir uç erirken öbür taraf oluşuyor. Hasılı hitap edilenler levha tektoniğini bilmiyor olabilir ama bu manayı başka bir şekilde düşündüler ve onlara “görmüyorlar mı ki” diye başlıyor ayet. Dolayısıyla biz de bu manadan çok uzak kaçamayız şimdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 9

FACEBOOK HESABIMIZ
YOUTUBE HESABIMIZ